Filmy biograficzne - o co chodzi w gatunku?

Filmy biograficzne - o co chodzi w gatunku?
Autor Franciszek Makowski
Franciszek Makowski08.09.2023 | 9 min.

Filmy biograficzne od dawna cieszą się niesłabnącą popularnością wśród widzów na całym świecie. Opowieść o losach sławnych i wybitnych postaci, przedstawiona w formie ekranowej opowieści, potrafi wzruszyć, zainspirować i skłonić do refleksji. W filmach biograficznych na pierwszym miejscu znajduje się człowiek, jego życie, pasje, dramaty osobiste i zawodowe. Prześledzenie drogi życiowej bohatera od narodzin, przez lata formowania osobowości, aż do spełnienia marzeń lub też upadku pozwala widzom lepiej zrozumieć daną postać historyczną. Filmy biograficzne ukazują także realia epoki, w której żył portretowany bohater, oddają klimat miejsc oraz panujące zwyczaje. Dzięki biografii filmowej możemy poczuć się jakbyśmy znali osobiście wybitne jednostki, które na zawsze zapisały się na kartach historii.

Historia filmu biograficznego

Początki gatunku

Historia filmów biograficznych sięga zarania kina. Już w epoce kina niemego zaczęto ekranizować losy słynnych ludzi. Wśród najwcześniejszych przykładów tego gatunku wymienić można niemiecki obraz "Mata Hari" z 1920 roku w reżyserii Friedricha Wilhelma Murnaua, przedstawiający barwną biografię tytułowej tancerki i szpieg. Rok później swoją premierę miała kolejna głośna produkcja biograficzna, amerykański film "Kleopatra" z Thedą Barą, opowiadający historię niezwykle pięknej i uwodzicielskiej królowej Egiptu. Pod koniec lat 20. pojawiły się pierwsze dźwiękowe filmy biograficzne, np. "Disraeli" z 1929 roku o brytyjskim premierze Benjaminie Disraelim. Okres kina niemego to także początki snucia filmowej opowieści o życiu Jezusa, z których najgłośniejsza była "Król królów" Cecil B. DeMille z 1927 roku.

Rozwój w Hollywood

Prawdziwy rozkwit filmu biograficznego nastąpił w Hollywood, zwłaszcza w latach 30. i 40. XX wieku. Powstawały wówczas ikoniczne produkcje opowiadające o losach wybitnych postaci z przeszłości oraz współczesnych idoli. Do najsłynniejszych należą biografie takich osobistości jak: kompozytor Johann Strauss w filmie "Wielki walc" z 1938 roku, admirał Nelson w "Lady Hamilton" z 1941 roku, muzyk Frédéric Chopin w "Piosence miłości" z 1945 roku czy też kompozytor Wolfgang Amadeusz Mozart w "Amadeuszu" z 1984 roku. Filmy biograficzne gloryfikowały wielkich ludzi, ale też sięgano po kontrowersyjne i tragiczne historie, jak w przypadku "Joanny d’Arc" z 1948 roku. Hollywood chętnie opowiadało również o życiu współczesnych gwiazd, np. Al Jolsona w "Mambo" z 1946 roku.

Filmy biograficzne w Polsce

W Polsce pierwsze filmy biograficzne pojawiły się w okresie międzywojennym. Były to m.in. "Pan Twardowski" i "Legenda Warszawy" w reżyserii Henryka Szaro. Po II wojnie światowej powstały takie tytuły, jak: "Życiorys" o I.J. Paderewskim z 1947 roku, "Eroica" o Beethovenie z 1957 roku czy "Szopen – ballada o artyście" z 1960 roku. Rozkwit polskich filmów biograficznych przypadł na lata 70. i 80. Ukazywały one zmagania z losem i trudną drogę do sukcesu wybitnych Polaków, np. Hanki Ordonówny, Fryderyka Chopina, Janusza Korczaka. Ważne miejsce zajmowały także produkcje religijne, jak "Życie za życie. Maksymilian Kolbe" z 1991 roku w reżyserii Krzysztofa Zanussiego.

Cechy filmu biograficznego

Opowieść o życiu znanej osoby

Kluczową cechą filmu biograficznego jest skupienie się na losach konkretnego człowieka. Może to być osoba historyczna lub celebryta, którego życie przedstawia się od narodzin aż do śmierci. Film pokazuje najważniejsze wydarzenia z życia bohatera, momenty przełomowe w karierze, ważne decyzje i zmagania z przeciwnościami losu. Dzięki temu widz lepiej poznaje i rozumie daną postać. Film biograficzny koncentruje się na jednostce, ale poprzez jej historię ukazuje też epokę, w której żyła.

Dokładność historyczna

Dobre filmy biograficzne cechuje dbałość o szczegóły historyczne i oddanie realiów epoki. Twórcy sięgają do materiałów źródłowych, aby jak najwierniej odtworzyć scenografię i kostiumy. Dużą wagę przywiązuje się do odwzorowania autentycznych wydarzeń z życia bohatera, choć często pozwala się na pewien artystyczny zabieg. Dokładność historyczna sprawia, że widz lepiej rozumie daną postać i czasy, w których żyła. Jednocześnie dostrzega prawdziwego człowieka za mitem.

Dramatyzm i emocje

Filmy biograficzne, nawet opowiadając o wielkich triumfach, obfitują w dramatyczne i wzruszające momenty. Ukazują wzloty i upadki bohatera, walkę z przeciwnościami losu oraz demony wewnętrzne. Często pokazują trudne decyzje, jakie musiał podjąć w swoim życiu portretowany człowiek. Dzięki emocjonalnej opowieści widz angażuje się w losy bohatera i lepiej rozumie pobudki jego działań. Wielowymiarowy obraz postaci sprawia, że staje się ona bardziej ludzka.

Przykłady wybitnych filmów biograficznych

"Lincoln" Stevena Spielberga

Jeden z najlepszych filmów biograficznych w historii, za który Daniel Day-Lewis otrzymał Oscara za rolę tytułową. Obraz przedstawia ostatnie miesiące życia Abrahama Lincolna i jego wysiłki na rzecz zniesienia niewolnictwa. Spielberg z wielką dbałością odtwarza realia epoki i klimat Ameryki czasów wojny secesyjnej. Film pokazuje dramatyzmy polityczne, ale też ludzką twarz prezydenta Lincolna.

"Pianista" Romana Polańskiego

Poruszająca opowieść o losach utalentowanego polskiego pianisty Władysława Szpilmana w czasie II wojny światowej i Holocaustu. Polański wiernie oddaje realia okupowanej Warszawy. Film, w którym Polański sięga do własnych wojennych wspomnień, pokazuje siłę muzyki i wolę przetrwania w nieludzkich warunkach.

"Bohemian Rhapsody" Bryana Singera

Oscarowy film biograficzny o zespole Queen i jego charyzmatycznym wokaliście Freddiem Mercurym. Obraz barwnie ukazuje drogę grupy od początków kariery, poprzez wielkie sukcesy, aż po legendarny występ na Live Aid w 1985 r. Rami Malek zachwyca kreacją Mercury'ego i wcieleniem się w jego sceniczną charyzmę.

Aktorstwo w filmach biograficznych

Wcielanie się w postać historyczną

Aktorzy grający role biograficzne stają przed nie lada wyzwaniem wcielenia się w prawdziwą, znaną postać. Muszą nie tylko oddać jej charakter, ale także zewnętrzne cechy, mimikę, gestykulację. Najlepsi aktorzy biograficzni potrafią zniknąć w swojej roli i sprawić, że widzowie zapominają, iż oglądają kreację. Na długo zapisują się w pamięci widzów, jak Daniel Day-Lewis w roli Lincolna czy Rami Malek jako Freddie Mercury.

Charakteryzacja i kostiumy

Niezmiernie istotna w aktorstwie biograficznym jest charakteryzacja, która pozwala aktorowi maksymalnie upodobnić się do portretowanej osoby. Dzięki perukom, charakteryzacji twarzy, protezom aktor może niemalże zmienić swoje rysy. Do tego dochodzą stylizacje kostiumowe i fryzjerskie, odzwierciedlające modę epoki. Te elementy wizualne sprawiają, że aktor jeszcze bardziej wciela się w postać.

Nagrody aktorskie za role biograficzne

Wymagające role w filmach biograficznych dają aktorom szansę na zdobycie najważniejszych nagród filmowych. Wśród laureatów Oscarów za kreacje biograficzne znajdują się m.in. Jamie Foxx za Raya Charlesa, Philip Seymour Hoffman za Trumana Capote, Marion Cotillard za Edith Piaf czy Rami Malek za Freddiego Mercury'ego. Aktorzy chętnie sięgają po wyzwania związane z filmami biograficznymi, gdyż daje to szansę na pokazanie całego aktorskiego warsztatu.

Wpływ filmu biograficznego na widzów

Poznawanie losów sławnych ludzi

Dzięki filmom biograficznym widzowie mają okazję poznać życie i dokonania wybitnych jednostek, które na stałe zapisały się na kartach historii. Oglądając ich losy przedstawione w formie fascynującej opowieści filmowej, lepiej rozumiemy ich motywacje i wybory. Czujemy, że zbliżamy się do tych postaci, choć dzielą nas czasem epoki. Jest to znakomity sposób na popularyzację wiedzy historycznej.

Zrozumienie epoki historycznej

Biografie filmowe pozwalają widzom przenieść się do innych czasów i lepiej poznać oraz zrozumieć minione epoki. Dzięki bogatej rekonstrukcji realiów, kostiumów, zachowań bohaterów możemy poczuć klimat epoki victoriańskiej, renesansu, PRL-u itp. Śledząc losy jednostki widzimy jak funkcjonowało społeczeństwo i jakie panowały zwyczaje. Filmy biograficzne to fascynująca lekcja historii.

Inspirujące przesłanie

Opowieści o wielkich ludziach potrafią głęboko poruszyć i zainspirować widzów. Ukazują siłę ducha, determinację w dążeniu do celu, odwagę w pokonywaniu przeciwności losu. Biografie artystów motywują do rozwijania talentów i pasji. Filmy biograficzne pokazują, że nawet z pozoru zwyczajny człowiek może osiągnąć niezwykłe rzeczy, jeśli konsekwentnie dąży do realizacji marzeń.

Przyszłość gatunku filmów biograficznych

Nowe historie do opowiedzenia

Mimo ponad stuletniej tradycji, gatunek

Podsumowanie

Filmy biograficzne od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, ponieważ opowiadają porywające historie prawdziwych ludzi. Pozwalają wczuć się w losy wybitnych jednostek i lepiej zrozumieć ich motywacje. Ukazują nie tylko sukcesy, ale też wewnętrzne dylematy bohaterów, ich zmagania z przeciwnościami losu. Dzięki wnikliwej rekonstrukcji epoki filmy biograficzne są też fascynującą lekcją historii. Aktorzy grający role biograficzne mierzą się z nie lada wyzwaniem wcielenia się w inną osobę. Najlepsi artyści biograficzni po mistrzowsku oddają nie tylko rysy i gestykulację, ale przede wszystkim charakter portretowanej postaci. Gatunek filmów biograficznych nadal się rozwija i ma przed sobą obiecującą przyszłość, gdyż ciągle są nietuzinkowe historie niezwykłych ludzi warte opowiedzenia na dużym ekranie.

Najczęściej zadawane pytania

Dobry film biograficzny powinien przedstawiać kluczowe momenty z życia bohatera, oddawać realia epoki, w której żył, a także ukazywać wewnętrzne dylematy i dramaty portretowanej osoby. Ważna jest też dobra gra aktorska.

Wśród aktorów, którzy błyszczeli w filmach biograficznych są m.in. Daniel Day-Lewis jako Abraham Lincoln, Meryl Streep jako Margaret Thatcher, Jamie Foxx w roli Raya Charlesa oraz Rami Malek jako Freddie Mercury.

Do najlepszych filmów biograficznych należą m.in. „Pianista” o Władysławie Szpilmanie, „Bohemian Rhapsody” o zespole Queen, „Prywatne życie Belli” o Belli Abzug, „Julie i Julia” o Julie Powell oraz „Imitation Game” o Alanie Turingu.

Filmy biograficzne przyciągają, bo opowiadają fascynujące historie prawdziwych ludzi, pozwalają lepiej ich zrozumieć i poczuć się bliżej wielkich postaci. Pokazują też ciekawe realia minionych epok.

W najbliższym czasie na ekrany mają wejść m.in. Elvis o Elivsie Presleyu, Blonde o Marilyn Monroe, Women Talking o życiu w konserwatywnej kolonii mennonitów oraz film o Madonnzie w reżyserii samej artystki.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak ochronić swoje oczy przed promieniowaniem UV?
  2. Jak powstawał kultowy film "Pulp Fiction"?
  3. Komedie pomyłek - najzabawniejsze sceny
  4. Recenzja komedii romantycznej Powoli - na fali pozytywnych emocji
  5. Filmy o wikingach - historia i mit
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Franciszek Makowski
Franciszek Makowski

Zakochany w kinie i serialach. Na tym blogu znajdziesz recenzje, zapowiedzi i analizy. Rozrywka to moje życie, a każdy film to nowa przygoda. Zapraszam do wspólnej podróży po ekranowych światach!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

FilmyReality – recenzja włoskiego serialu sci-fi

Reality – wciągający włoski serial sci-fi o programiście, który stworzył system pozwalający użytkownikom całkowicie zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości. Kiedy granica między prawdą a iluzją zaczyna się zacierać, bohaterowie muszą stawić czoła niebezpiecznej technologii.