Kultowe filmy z lat 80. - co warto obejrzeć?

Kultowe filmy z lat 80. - co warto obejrzeć?
Autor Franciszek Makowski
Franciszek Makowski18.08.2023 | 6 min.

Lata 80. to dekada, która na zawsze odmieniła kinematografię i której wpływ wciąż odczuwalny jest w filmach współczesnych. To właśnie wówczas na ekranach pojawiło się wiele produkcji, które na stałe wpisały się do kanonu kina i zdobyły status kultowych. W niniejszym artykule przybliżamy najważniejsze i najbardziej kultowe filmy lat 80., które koniecznie trzeba znać.

Kultowe produkcje science fiction z epoki

Blade Runner

Blade Runner w reżyserii Ridleya Scotta z 1982 roku to z pewnością jedna z najważniejszych i najbardziej wpływowych produkcji science fiction w historii kina. Film przedstawia antyutopijną wizję przyszłości i porusza kwestie związane z postępem technologicznym i tym, co czyni nas ludźmi. Blade Runner błyskotliwie łączy konwencję noir z futurystyczną estetyką i do dziś pozostaje wzorcem dla wielu twórców.

Powrót do przyszłości

Kultowa trylogia Roberta Zemeckisa z lat 80. opowiadająca o przygodach podróżnika w czasie Marty'ego McFly i szalonego naukowca Doca Browna na zawsze zmieniła oblicze kina science fiction. Pełen humoru, akcji i niesamowitych zwrotów akcji Powrót do przyszłości do dziś ma rzesze oddanych fanów.

Obcy

Mroczny, klaustrofobiczny klimat Obcego Ridleya Scotta sprawił, że produkcja na długie lata wyznaczyła standardy kina grozy science fiction. Budzący grozę kosmita i załoga statku próbująca przetrwać starcie z bestią na zawsze odmieniły wyobrażenia o obcych i do dziś stanowią źródło inspiracji.

Niezapomniane komedie lat 80.

Różowa Pantera

Szalona komedia z Pierre'em Richardsem w roli inspektora Clouseau to jedna z najzabawniejszych produkcji lat 80. Pełna komicznych gagów, świetnego humoru sytuacyjnego i genialnej kreacji Richardsa Różowa Pantera rozbawiła miliony widzów i na stałe wpisała się do kanonu komedii.

Ghostbusters. Pogromcy duchów

Kultowe dzieło Ivana Reitmana z 1984 roku opowiada historię grupy pogromców duchów walczących z nadnaturalnymi zagrożeniami w Nowym Jorku. Zabawna, pełna efektownych scen akcji i zapadających w pamięć postaci produkcja była prawdziwym hitem lat 80.

Powrót do przyszłości

Oprócz wątków science fiction trylogia Roberta Zemeckisa zawiera również mnóstwo znakomitego humoru i gagów, które sprawiają, że jest to jedna z najbardziej kultowych komedii lat 80. Doc Brown i Marty McFly na zawsze pozostaną ikonami komediowymi.

Klasyka kina akcji z lat 80.

Terminator

Mroczna, przerażająca wizja przyszłości opowiedziana w Terminatorze Jamesa Camerona natychmiast zapewniła produkcji status kultowej. Arnold Schwarzenegger jako tytułowy Terminator, bezwzględna maszyna zabijająca dla ratowania ludzkości to jedna z najbardziej kultowych postaci tamtego okresu.

Rambo

Seria filmów o weteranie wojennym Johnie Rambo z Sylvestrem Stallone w roli głównej stanowi kwintesencję kina akcji lat 80. Pełne scen walki i pościgów produkcje ugruntowały pozycję Stallone'a jako ikony kina akcji.

Predator

Przerażające starcie grupy komandosów z tytułowym kosmitą-łowcą w dżungli to kolejny klasyk gatunku. Predator na trwale wpisał się do kanonu dzięki niezwykłemu połączeniu horroru, kina akcji i science fiction.

Najlepsze dramaty tamtego okresu

Czerwony świt

John Milius poruszył w swoim filmie kwestię paranoi związanej z zimną wojną i możliwością wybuchu konfliktu nuklearnego. Czerwony świt ze wspaniałą rolą Patricka Swayze to dramat sensacyjny, który wciąż nie traci na aktualności.

Wall Street

Oliver Stone stworzył fascynujący obraz świata finansjery lat 80., ukazując ciemną stronę kapitalizmu. Znakomita gra Michaela Douglasa jako skorumpowanego maklera Gordona Gekko przeszła do historii kina i ugruntowała pozycję aktora.

Kolor purpury

Wzruszająca historia silnej więzi łączącej celtynkę i czarnoskórą kobietę na początku XX wieku poruszyła miliony widzów. Kolor purpury to przede wszystkim popis aktorski Whoopi Goldberg i Oprah Winfrey.

Kultowe horrory lat 80.

Lśnienie

Mistrzowski horror Stanleya Kubricka oparty na powieści Stephena Kinga opowiada o szalonym pisarzu i jego rodzinie uwięzionych w opętanym hotelu. Lśnienie zapisało się w historii kina jako arcydzieło gatunku, które wprowadziło widzów w nastrój grozy i paranoi.

Koszmar z ulicy Wiązów

Kultowy slasher Wesa Cravena o potworze zniekształcającym sny nastolatków wyznaczył nowe standardy dla horrorów. Freddy Krueger i jego charakterystyczne ostrze rękawicy na zawsze pozostaną w pamięci miłośników gatunku.

Gremliny

Joe Dante stworzył błyskotliwą mieszankę horroru i czarnej komedii opowiadając historię tytułowych stworków. Urocze na początku Gremliny szybko okazują się krwiożerczymi bestiami siejącymi spustoszenie.

Filmy, które zdefiniowały kino lat 80.

Gliniarz z Beverly Hills

Eddie Murphy jako szanowany gliniarz przeniesiony do patrolu w Beverly Hills to jedna z najbardziej kultowych komediowych ról aktora. Film ze świetnym humorem pokazał konflikt kultur i przesądów.

Czarny kot, biały kot

Zjawiskowy, surrealistyczny obraz Emir Kusturicy opowiadający o zwariowanych mieszkańcach cygańskiej osady wyznaczył nowy styl filmowej bajki dla dorosłych i zdobył Złotą Palmę.

Tygrys i smok

Ang Lee w spektakularny sposób przedstawił historię dwóch rywalizujących mistrzów sztuk walki w okresie przemian w Chinach na przełomie XIX i XX wieku. Tygrys i smok to arcydzieło kina akcji i kung-fu.

Podsumowanie

Lata 80. to bez wątpienia jedna z najważniejszych dekad w historii kina, która wyznaczyła nowe trendy i standardy w wielu gatunkach filmowych. Science fiction, komedia, akcja, dramat, horror - we wszystkich tych obszarach powstały prawdziwe arcydzieła, które na zawsze wpisały się do kanonu. Blade Runner, Powrót do przyszłości, Terminator, Wall Street, Lśnienie czy też Tygrys i smok to tylko niektóre z produkcji, które koniecznie trzeba znać aby zrozumieć dziedzictwo tamtej dekady. Filmy z lat 80. wciąż stanowią inspirację dla współczesnych twórców i milionów widzów na całym świecie.

Najczęściej zadawane pytania

Warto obejrzeć przede wszystkim takie produkcje jak Blade Runner, Obcy, Terminator, Powrót do przyszłości, Wall Street, Różowa Pantera czy też Koszmar z ulicy Wiązów.

Lata 80. to przede wszystkim rozkwit science fiction, komedii, kina akcji i horroru. Powstało wówczas wiele kultowych filmów w tych gatunkach.

Nowymi trendami były m.in. kino akcji z Arnoldem Schwarzeneggerem, horrory slasher z potworami jak Freddy Krueger, mieszanie konwencji i gatunków czy też sensacyjne filmy o świecie finansjery.

Do najważniejszych reżyserów lat 80. zaliczyć można m.in. Stevena Spielberga, Ridleya Scotta, Jamesa Camerona, Roberta Zemeckisa, Johna Landisa czy Wesa Cravena.

Gwiazdami kina lat 80. byli m.in. Arnold Schwarzenegger, Sylvester Stallone, Eddie Murphy, Michael J. Fox, Patrick Swayze, Bruce Willis czy też Michael Douglas.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak ochronić swoje oczy przed promieniowaniem UV?
  2. Filmy o superbohaterach - jak je kręcić?
  3. Najlepsze ekranizacje książek
  4. Recenzja komedii romantycznej Powoli - na fali pozytywnych emocji
  5. Filmy kostiumowe - jak ożywić przeszłość?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Franciszek Makowski
Franciszek Makowski

Zakochany w kinie i serialach. Na tym blogu znajdziesz recenzje, zapowiedzi i analizy. Rozrywka to moje życie, a każdy film to nowa przygoda. Zapraszam do wspólnej podróży po ekranowych światach!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

FilmyReality – recenzja włoskiego serialu sci-fi

Reality – wciągający włoski serial sci-fi o programiście, który stworzył system pozwalający użytkownikom całkowicie zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości. Kiedy granica między prawdą a iluzją zaczyna się zacierać, bohaterowie muszą stawić czoła niebezpiecznej technologii.