Kultowe komedie romantyczne

Kultowe komedie romantyczne
Autor Franciszek Makowski
Franciszek Makowski22.08.2023 | 9 min.

10 najpopularniejszych komedii romantycznych w Polsce

Komedie romantyczne od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród polskich widzów. Opowieści o miłości, zabawnych perypetiach bohaterów i happy endach przyciągają przed ekrany tłumy. Wśród setek produkcji na przestrzeni lat wyłoniło się kilka tytułów, które na stałe wpisały się do kanonu polskiej komedii romantycznej. Oto zestawienie 10 najpopularniejszych romcomów w historii polskiego kina.

"Listy do M." - fenomenalny hit z Maciejem Stuhrem i Romańczukiem

"Listy do M." to absolutny numer 1 wśród polskich komedii romantycznych. Film w reżyserii Mitji Okorna z 2011 roku obejrzało w kinach prawie 6 milionów widzów! Fenomenalny duet Macieja Stuhra i Romy Gąsiorowskiej, wzruszająca historia miłosna z nutą melancholii, doskonałe dialogi - wszystko to sprawiło, że "Listy do M." na trwałe wpisały się do kanonu polskiej komedii romantycznej. Nie może zabraknąć kultowej sceny na Dworcu Centralnym, gdy Tomek biegnie przez tłum, aby po raz ostatni zobaczyć ukochaną.

"Planeta singli" - współczesna opowieść o miłości z Garnysiem i Więckiewicz

"Planeta singli" to jedna z najpopularniejszych współczesnych polskich komedii romantycznych. W roli głównej świetna Agnieszka Więdłocha oraz Maciej Stuhr. Film opowiada o perypetiach Ani i Tomka - dwojga singli szukających miłości w dobie portali randkowych i speed-datingów. Znakomite dialogi, doskonała chemia między aktorami i uniwersalne przesłanie sprawiły, że "Planeta singli" przyciągnęła do kin ponad 1,5 miliona widzów. Doczekała się też kontynuacji - "Planeta singli 2".

"Lejdis" - kultowa komedia z Grażyną Szapołowską

Grażyna Szapołowska w swojej najbardziej kultowej roli jako bezwzględna celebrytka Wioletta Wielka. "Lejdis" to przezabawna opowieść o gwiazdeczce programów rozrywkowych, która w wyniku intrygi traci majątek i angaż w telewizji. Zmuszona jest zamieszkać w bloku na warszawskim Ursynowie. Tam poznaje swoją miłość w postaci skromnego listonosza. Znakomite dialogi i kreacja Szapołowskiej sprawiły, że "Lejdis" na stałe wpisała się do kanonu polskiej komedii romantycznej.

Najlepsze role Anny Przybylskiej - królowej polskich komedii romantycznych

Nie ma chyba drugiej aktorki, która tak mocno kojarzyłaby się z polskimi komediami romantycznymi jak Anna Przybylska. Jej urocze uśmiechy, drewniane aktorstwo i niepowtarzalny urok sprawiły, że widzowie pokochali ją w romantycznych rolach. Oto 3 najlepsze kreacje Anny Przybylskiej w komediach romantycznych.

Ania z "Ciała obcego" - pierwsza główna rola Przybylskiej

"Ciało obce" z 1999 roku to film, który rozpoczął karierę Anny Przybylskiej jako królowej polskich komedii romantycznych. Młodziutka wówczas aktorka zagrała u boku Cezarego Pazury nieśmiałą dziewczynę Anię szukającą miłości. Urocza, niewinna i pełna uroku - tak widzowie po raz pierwszy pokochali Annę Przybylską na dużym ekranie. Film odniósł wielki sukces, a Przybylska na zawsze wpisała się do historii polskiej komedii romantycznej.

Niezapomniana rola w "Dlaczego nie!"

Kolejna kultowa kreacja Anny Przybylskiej w lekkiej, zabawnej i pełnej ciepła komedii romantycznej "Dlaczego nie!". Przybylska zagrała tu Kasię - prostą dziewczynę z blokowiska, która marzy o karierze piosenkarki. Na swojej drodze spotyka utalentowanego kompozytora Rysia. Między bohaterami rodzi się uczucie, choć wszystko staje na drodze ich miłości. Anna Przybylska jak zwykle oczarowała widzów swoim urokiem.

Charyzmatyczna Aśka z "Słonecznego Patrolu"

Kolejna kultowa rola Anny Przybylskiej, tym razem w serialu "Słoneczny patrol". Przybylska zagrała tu Aśkę, nową ratowniczkę dołączającą do tytułowego patrolu. Jej postać wzbudziła ogromne emocje i sympatię widzów, którzy pokochali Aśkę za uroczy uśmiech, wrażliwość i ciepło. Romantyczne perypetie bohaterki były jednym z głównych wątków serialu. Kolejna niezapomniana kreacja Przybylskiej wpisana na stałe do historii polskich komedii romantycznych.

5 najzabawniejszych scen z komedii romantycznych

Dowcipne dialogi, zabawne sytuacje i gagowe sceny - oto znaki rozpoznawcze komedii romantycznych. Przez lata powstało wiele kultowych scen komediowych, które na stałe wpisały się do historii polskich romcomów. Oto 5 najzabawniejszych momentów z komedii romantycznych.

Nieudana kolacja w "Lejdis"

Jeden z najśmieszniejszych momentów w "Lejdis" to scena nieudanej kolacji Wioletty z nowym adoratorem Fabianem. Gwiazdeczka próbuje zaimponować Fabianowi swoim stylem bycia celebrytką, jednak wszystko kończy się katastrofą. Poplamiona suknia, roztrzaskane naczynia i palące się żywopłoty - pamiętna komediowa scena pokazująca znakomity humor Grażyny Szapołowskiej.

Przebieranki w damskie ciuchy w "Planecie singli"

Jedna z najzabawniejszych scen w "Planecie singli" to moment, gdy Tomek (Maciej Stuhr) i jego przyjaciel Franek (Piotr Głowacki) przebierają się w kobiece ciuchy i peruki, aby wysłać zdjęcia na portal randkowy. Panowie w sukienkach, ze zrobionymi makijażami to prawdziwy popis komediowy i jedna z najśmieszniejszych scen w polskich komediach romantycznych.

Niefortunny moment z tamponem w "Dniu Świra"

W klasyku polskiej komedii "Dzień Świra" znalazło się też miejsce dla scen komediowych. Jedną z najzabawniejszych jest moment, gdy Adaś Miauczyński (Marek Kondrat) pakuje córce tampon do ucha, myląc go z zatyczką. Ta z pozoru banalna pomyłka stała się jedną z najbardziej kultowych scen w historii polskiej komedii.

Chemia na ekranie - najlepsze aktorskie duety w polskich komediach

Dobra chemia pomiędzy aktorami odgrywającymi główne role to klucz do sukcesu komedii romantycznej. Na przestrzeni lat pojawiło się w polskim kinie kilka wyjątkowych ekranowych par, które na zawsze zapisały się w historii rodzimej komedii romantycznej.

Maciej Stuhr i Roma Gąsiorowska w "Listach do M."

Fenomenalny duet Macieja Stuhra i Romy Gąsiorowskiej w kultowych "Listach do M.". Ich bohaterowie - Tomek i Ania - to jedna z najbardziej kultowych par w historii polskiego kina. Aktorzy stworzyli niezwykle przekonującą kreację zakochanych, ich uczucie aż biło z ekranu. Fani do dziś wspominają tę wyjątkową chemię Stuhra i Gąsiorowskiej.

Piotr Adamczyk i Agnieszka Grochowska w "Obietnicy"

Kolejna wyśmienita ekranowa para - Piotr Adamczyk i Agnieszka Grochowska - zachwyciła widzów chemią w melancholijnej "Obietnicy" z 2005 roku. Ich bohaterowie - Tomasz i Hanna - przeżywają burzliwy związek na przestrzeni kilkunastu lat. Aktorzy zagrali z wielkim wyczuciem, oddając całą złożoność uczucia łączącego ich postaci. Ich kreacje do dziś wspominane są jako jedne z najlepszych w polskim kinie.

Borys Szyc i Małgorzata Kożuchowska w "Kochaj i tańcz"

Równie elektryzującą chemią na ekranie oczarowali widzów Borys Szyc i Małgorzata Kożuchowska w komedii "Kochaj i tańcz" z 2010 roku. Ich bohaterowie - utalentowany tancerz Artur i nieśmiała Asia - przechodzą drogę od niechęci do głębokiego uczucia. Aktorzy wnieśli w role ogromny ładunek emocji, a ich uczucie było niezwykle przekonujące. Kożuchowska i Szyc to zdecydowanie jedna z najlepszych par komedii romantycznych.

Miejsca kultowe dla fanów polskich komedii romantycznych

Polskie komedie romantyczne na stałe wpisały się nie tylko do historii kina, ale także zostawiły ślad w topografii polskich miast. Fani często wypatrują miejsc, w których rozgrywały się losy ich ulubionych bohaterów. Oto 3 wyjątkowe lokacje z polskich komedii romantycznych.

Kamienica, w której mieszka M. z "Listów do M."

Kamienica przy ul. Inżynierskiej na warszawskiej Woli to prawdziwa mekka dla fanów "Listów do M.". To właśnie tam mieszkała serialowa M. - adresatka listów pisanych przez Tomasza. Fani serialu często robią sobie zdjęcia na tle charakterystycznej bramy prowadzącej na podwórko kamienicy.

Klub Bilardowy Carmen z "Planety singli"

Kultowym miejscem z "Planety singli" jest klub bilardowy Carmen, w którym spotykali się bohaterowie filmu. W rzeczywistości jest to Atlantic Club przy ul. Złotej w Warszawie. Fani często odwiedzają to miejsce, robiąc sobie zdjęcia w scenerii znanej z filmu.

Stadion Legii Warszawa z "Miłości w przejściu podziemnym"

Stadion Legii Warszawa to kolejna słynna lokacja z polskich komedii romantycznych. W "Miłości w przejściu podziemnym" rozgrywała się na nim kluczowa scena pościgu Pawła za ukochaną. Dziś fani robią sobie tam zdjęcia, wspominając ten kultowy moment z filmu.

Dlaczego kochamy polskie komedie romantyczne?

Co tak naprawdę sprawia, że polskie komedie rom

Podsumowanie

Polskie komedie romantyczne od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, przyciągając przed ekrany rzesze widzów. Fenomen tych filmów opiera się na kilku filarach. To przede wszystkim doskonałe role charyzmatycznych aktorów, ich niezwykła chemia na ekranie. Ale także barwne, wciągające historie pełne wzruszeń i zaskakujących zwrotów akcji. Wreszcie - co w gatunku komedii kluczowe - świetne, dowcipne dialogi i sceny, które na stałe zapadają w pamięć. Dzięki tym wszystkim elementom polskie komedie romantyczne zapewniły sobie trwałe miejsce w kanonie rodzimej kinematografii i sercach widzów.

Najczęściej zadawane pytania

Zdecydowanym numerem 1 jest "Listy do M." z 2011 roku. Film obejrzało w kinach prawie 6 milionów widzów.

Bez wątpienia jest to Anna Przybylska. Jej role w takich hitach jak "Ciało obce", "Dlaczego nie!" czy "Słoneczny patrol" na trwałe wpisały się do kanonu gatunku.

Do najbardziej kultowych miejsc należą: kamienica z "Listów do M." na Woli, klub bilardowy Carmen z "Planety singli" czy stadion Legii Warszawa z filmu "Miłość w przejściu podziemnym".

Za jedną z najśmieszniejszych scen uznaje się moment w "Dniu Świra", gdy Adaś Miauczyński pakuje córce tampon do ucha.

Do najbardziej kultowych par należą: Stuhr i Gąsiorowska ("Listy do M."), Adamczyk i Grochowska ("Obietnica") oraz Szyc i Kożuchowska ("Kochaj i tańcz").

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak ochronić swoje oczy przed promieniowaniem UV?
  2. Filmy o superbohaterach - jak je kręcić?
  3. Komedie pomyłek - najzabawniejsze sceny
  4. Recenzja komedii romantycznej Powoli - na fali pozytywnych emocji
  5. Filmy kostiumowe - jak ożywić przeszłość?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Franciszek Makowski
Franciszek Makowski

Zakochany w kinie i serialach. Na tym blogu znajdziesz recenzje, zapowiedzi i analizy. Rozrywka to moje życie, a każdy film to nowa przygoda. Zapraszam do wspólnej podróży po ekranowych światach!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

FilmyReality – recenzja włoskiego serialu sci-fi

Reality – wciągający włoski serial sci-fi o programiście, który stworzył system pozwalający użytkownikom całkowicie zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości. Kiedy granica między prawdą a iluzją zaczyna się zacierać, bohaterowie muszą stawić czoła niebezpiecznej technologii.