Włoskie kryminały od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród miłośników mocnych wrażeń. Jednym z najbardziej wciągających przedstawicieli tego gatunku jest niewątpliwie powieść "La chimera", której fabuła od pierwszych stron wprowadza czytelnika w mroczny świat włoskiej mafii. Choć akcja rozgrywa się we współczesnym Rzymie, to w tle cały czas czuć ducha historii i tajemnic Wiecznego Miasta. To sprawia, że lektura jest niezwykle emocjonująca i trzyma w napięciu od deski do deski.
Intrygująca fabuła włoskiego kryminału
Zagadka morderstwa dziennikarki śledczej
Fabuła "La chimery" rozpoczyna się od brutalnego morderstwa znanej dziennikarki śledczej Carlottty Solaro, specjalizującej się w tekstach ujawniających powiązania rzymskiej elity z przestępczym półświatkiem. Zwłoki kobiety zostają znalezione w jednym z centralnych parków - zamordowano ją ciosami noża i pozostawiono wykrwawiającą się na śmierć. Policja podejrzewa, że zabójstwo to ma związek z ostatnim śledztwem Solaro i jej artykułami na temat wpływowego gangu Camorry operującego w Rzymie. Jednak im głębiej nurza się w sprawę, tym więcej pojawia się niejasności. Kto tak naprawdę stał za morderstwem dziennikarki i jakie tajemnice skrywała?
Śledztwo wiedzie przez kręte ścieżki mafii
Postępy w śledztwie są początkowo niewielkie, gdyż mafijna Camorra skutecznie zastrasza wszystkich, którzy mogliby zeznawać przeciwko niej w tej sprawie. Inspektor De Luca, doświadczony policjant obdarzony niezwykłą intuicją, oraz młody sierżant Paoletto mozolnie przedzierają się jednak przez kolejne warstwy kłamstw i zastraszania. De Luca podejrzewa, że tajemnica śmierci Solaro sięga dużo głębiej, niż tylko porachunki mafijne. Ale im bliżej prawdy się znajdują, tym bardziej narażają swoje życie.
Nieoczekiwane zwroty akcji i cliffhanger
Autor powieści z wirtuozerią buduje napięcie, z każdym rozdziałem odsłaniając przed czytelnikiem nowe tropy i nieoczekiwane zwroty akcji. Potwierdza się mroczne podejrzenie De Lucci, ale rozwiązanie zagadki okazuje się jeszcze bardziej szokujące, niż można było przypuszczać. Każdy rozdział kończy się na momentalnym cliffhangerze, przez co nie sposób oderwać się od kart książki. Co zaskakującego wyjdzie jeszcze na jaw? Kto ostatecznie stał za zabójstwem? Na te pytania odpowiedź poznamy dopiero w szokującym finale.
Mocne, zniuansowane postacie
Policyjny duet - doświadczony inspektor i ambitny nowicjusz
Głównymi bohaterami powieści jest dwójka policjantów prowadzących śledztwo. Starszy inspektor De Luca to doświadczony glina obdarzony niezwykłą intuicją, który doskonale zna półświatek Rzymu. Jest cyniczny i nieufna wobec ludzi, ale pod twardą skorupą skrywa wrażliwość i pragnienie sprawiedliwości. Jego młodszy partner, sierżant Paoletto, to ambitny nowicjusz, marzący o karierze. Razem tworzą zgrany, choć nie pozbawiony tarć, duet detektywów.
Barwni przedstawiciele rzymskiego półświatka
Karty powieści zaludniają kolorowi przedstawiciele rzymskiej mafii i półświatka przestępczego. Brutalny szef gangu Camorry, bezwzględni zabójcy na jego usługach, chciwi biznesmeni współpracujący z mafią, cyniczni prawnicy broniący bandytów - to tylko niektóre typy, z jakimi mierzą się policjanci. Poznajemy też środowiska prostytutek, alfonsów, dilerów narkotykowych i innych przestępców żyjących na granicy prawa. Cała galeria barwnych postaci drugiego dna Rzymu.
Ciekawi informatorzy z marginesu społecznego
Kluczowe dla śledztwa są także postacie stojące na pograniczu świata przestępczego - drobni złodzieje, oszuści, narkomani czy bezdomni, którzy jako informatorzy znają cenne fakty. Wśród nich wyróżnia się zwłaszcza tajemnicza Carla - bezdomna kobieta żyjąca na ulicy, która jak się okazuje, ma związek z przeszłością zamordowanej dziennikarki.
Mroczny klimat i włoski koloryt
Gangsterskie porachunki w zaułkach Wiecznego Miasta
Choć powieść dzieje się we współczesnym Rzymie, to oddaje klimat starego, mrocznego miasta, w którego zaułkach od wieków rozgrywały się gangsterskie porachunki. Czytelnik wraz z policjantami zapuszcza się w obskurne dzielnice pełne nocnych klubów, agresywnych pijaków i dilerów narkotyków. To Rzym odartej z turystycznego blichtru fasady, miasto brudne, niebezpieczne i zepsute.
Odwiedzanie podejrzanych knajp i spelunek
Trop śledztwa prowadzi policjantów do najbardziej podejrzanych zakamarków miasta - obskurnych knajp, agencji towarzyskich, nędznych mieszkań i spelunek, gdzie spotykają się gangsterzy i dilerzy. Czytelnik niemal czuje zaduch stęchlizny, papierosów i alkoholu unoszący się w tych miejscach. Realistyczne sceny umiejętnie oddają posępny nastrój rzymskiego półświatka przestępczego.
Polowanie na mafię wśród ruin starożytnego Rzymu
Nie brakuje też scen akcji rozgrywających się w bardziej rozpoznawalnych sceneriach Wiecznego Miasta. Pościgi, strzelaniny i ucieczki przed zabójcami mafii wiodą przez historyczne ruiny i zaułki starożytnego Rzymu. Kolosseum, Forum Romanum, starożytne akwedukty - te słynne miejsca stają się areną bezkompromisowej walki policjantów z włoską mafią. Kontrast tych scenerii dodatkowo buduje klimat.
Trzymająca w napięciu akcja

Pościgi, strzelaniny i niebezpieczne sytuacje
"La chimera" to powieść niezwykle dynamiczna i pełna akcji. Liczne sceny pościgów, strzelanin i bójek sprawiają, że lektura ani na chwilę nie nuży. Policjanci wielokrotnie muszą uciekać przed zabójcami wynajętymi przez mafię. Padają strzały, pękają opony, rozlegają się wrzaski. De Luca i Paoletto przeżywają wiele niebezpiecznych sytuacji, z których ledwo uchodzą z życiem. To sceny pisane z rozmachem i kinową wręcz akcją.
Nagłe zwroty akcji i zaskakujące rozwiązania
Autor powieści potrafi też mistrzowsko pokierować fabułą tak, by zaskoczyć czytelnika nagłymi zwrotami akcji. Gdy wydaje się, że sprawa została wyjaśniona, następuje szokujące odkrycie, które zupełnie zmienia układ śledztwa. Pojawiają się nowe tropy, tajemniczy informatorzy i poszlaki, których nikt się nie spodziewał. Te zaskakujące rozwiązania sprawiają, że akcja powieści ani na chwilę nie zwalnia.
Cliffhanger na końcu każdego rozdziału
Dodatkowo każdy z rozdziałów kończy się na mocnym cliffhangerze, który nie pozwala czytelnikowi odłożyć książki z ciekawości, co wydarzy się dalej. Czasem jest to nagły strzał, innym razem niespodziewane wejście tajemniczej postaci, szokująca informacja czy zwrot akcji. Te zakończenia rozdziałów sprawiają, że po kolejnym rozdziale sięga się niemal automatycznie.
Mocne sceny i naturalistyczny język
Brutalne morderstwa i rozlew krwi
Powieść nie cofa się przed drastycznymi scenami przemocy, brutalnych morderstw i rozlewu krwi, opisanymi w naturalistyczny, czasami wręcz drażniący sposób. Autor szczegółowo przedstawia okoliczności śmierci zamordowanej dziennikarki, nie pomijając makabrycznych szczegółów. Także późniejsze morderstwa należą do mocnych scen, zwłaszcza dla wrażliwszych czytelników.
Wulgaryzmy i dosadny język gangsterów
Język, jakim posługują się policjanci i przestępcy, pełen jest wulgaryzmów, przekleństw i dosadnych określeń. Służy to oddaniu specyfiki środowiska, ale może szokować delikatniejsze ucho. Autor nie unika też przedstawiania prostytucji, narkomanii, alkoholizmu i innych patologii świata przestępczego.
Niecenzuralne opisy przemocy i seksu
Zdarzają się także bardzo drastyczne i niecenzuralne opisy scen przemocy czy wulgarnych scen erotycznych. Na kartach powieści dochodzi do gwałtów, aktów sadystycznych i innych scen szokujących przeciętnego czytelnika. Z pewnością nie jest to lektura dla osób o delikatnej psychice lub niezwykle wrażliwych na drastyczne opisy.
Pasjonująca lektura dla wielbicieli kryminałów
Doskonały materiał na ekranizację lub serial
Mocna, trzymająca w napięciu fabuła, barwne postacie i świetnie nakreślony świat włoskiej mafii sprawiają, że "La chimera" jest doskonałym materiałem na kinową ekranizację lub serial kryminalny. Powieść łączy w sobie wartką akcję z wciągającą zagadką detektywistyczną i na pewno zachwyciłaby także widzów, nie tylko czytelników.
Książka na długie zimowe wieczory
To zdecydowanie powieść, która idealnie sprawdzi się na długie,
Podsumowanie
"La chimera" to kryminał, który z pewnością zadowoli nawet najbardziej wybrednych fanów mocnych wrażeń. Wciągająca fabuła, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Dodatkowymi atutami powieści są barwne postacie - zarówno policjantów, jak i gangsterów - oraz mroczny, włoski klimat, oddający półświatek Rzymu. Autor nie cofa się przed drastycznymi scenami, więc lektura zdecydowanie jest przeznaczona dla osób o mocnych nerwach. Jeśli jednak szukacie kryminału pełnego akcji, tajemnic i zwrotów akcji, który wciągnie Was na długie godziny, "La chimera" będzie strzałem w dziesiątkę.
Najczęstsze pytania
Jakie są główne wątki fabuły?
Głównymi wątkami fabuły są śledztwo w sprawie morderstwa dziennikarki śledczej Carlottty Solaro oraz przenikanie policjantów w struktury rzymskiej mafii, zwłaszcza gangu Camorry.
Kim są główni bohaterowie?
Głównymi bohaterami są inspektor De Luca i sierżant Paoletto - policjanci prowadzący śledztwo w sprawie zabójstwa dziennikarki.
Gdzie rozgrywa się akcja powieści?
Akcja powieści rozgrywa się we współczesnym Rzymie, zarówno w dzielnicach turystycznych, jak i tych zdominowanych przez przestępczość.
Jaki jest klimat i język powieści?
Klimat powieści jest mroczny i brutalny. Język pełen wulgaryzmów, oddający realia świata przestępczego.
Dla kogo polecacie tę lekturę?
Polecamy "La chimera" fanom ostrych, włoskich kryminałów, którzy nie boją się drastycznych scen. Zdecydowanie nie jest to lektura dla dzieci i młodzieży.