Najlepsze role filmowe Al Pacino

thumbnail
author-image

Ewa Wiśniewska

01.09.2023 | 9 min.

Wczesne role Ala Pacino

Kariera aktorska Ala Pacino rozpoczęła się na początku lat 60. XX wieku, kiedy to zadebiutował na deskach teatru off-Broadway. Szybko zwrócił na siebie uwagę charyzmą i niezwykłym talentem aktorskim. Przełomem okazała się rola Michaela Corleone w kultowym filmie gangsterskim „Ojciec chrzestny” w reżyserii Francisa Forda Coppoli z 1972 roku. Pacino stworzył w nim ikoniczną postać młodego bossa mafijnej rodziny, który z czasem przejmuje ster rządów i schodzi na złą drogę. Aktor z mistrzostwem ukazał stopniową transformację bohatera z idealisty w bezwzględnego przywódcę przestępczej organizacji. Za tę rolę otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara.

Ojciec chrzestny (Michael Corleone)

Michael Corleone to najsłynniejsza rola w dorobku Ala Pacino. Aktor genialnie sportretował ten nietuzinkowy charakter, ukazując jego wewnętrzny dramat i dylematy moralne. Widzowie mogli obserwować, jak dobry i uczciwy człowiek popada w ciemność i staje się bezwzględnym gangsterem. Pacino zagrał tę postać z niebywałą charyzmą i intensywnością, na zawsze wpisując się do historii kina tym wybitnym kreacją aktorską.

Pies ogrodnika (Bobby)

Kolejną głośną rolą Pacino z początku lat 70. była kreacja żołnierza Bobby'ego w dramacie wojennym „Pies ogrodnika” w reżyserii Sidneya Lumeta. Aktor w przejmujący sposób sportretował młodego rekruta, który przechodzi piekło wojny w Wietnamie. Pacino znakomicie oddał rozterki moralne i trauma bohatera, który uczestniczy w okrucieństwach wojny. Ta rola ugruntowała pozycję Pacino jako wschodzącej gwiazdy kina.

Serpico (Frank Serpico)

Kolejną głośną i uznaną przez krytyków rolą była tytułowa kreacja w filmie „Serpico” z 1973 roku. Pacino wcielił się w postać Franka Serpico, uczciwego nowojorskiego policjanta, który jako jeden z nielicznych nie daje się skorumpować i demaskuje nielegalne interesy kolegów. Aktor fenomenalnie sportretował walkę samotnego bohatera z systemem. Ta rola przyniosła Pacino kolejną nominację do Oscara i ugruntowała jego pozycję w Hollywood.

Role kryminalistów i bandytów

Po wielkim sukcesie wczesnych ról Al Pacino został rozpoznawalny jako aktor gangsterski. W kolejnych latach artysta konsekwentnie pogłębiał ten wizerunek, wcielając się w charyzmatyczne, acz zepsute postacie kryminalistów. Wśród tych kreacji znajdują się niektóre z najbardziej kultowych ról w historii kina.

Człowiek z blizną (Tony Montana)

Jedną z najsłynniejszych kreacji w karierze Pacino jest rola Kubańczyka Tony'ego Montany w filmie „Człowiek z blizną” z 1983 roku. Aktor genialnie oddał charakter bezlitosnego i wpływowego bossa narkotykowego z Miami, który wszedł na szczyt nielegalnego imperium. Pacino pokazał całe spektrum emocji tej postaci - od obsesji na punkcie władzy, przez wybuchy gniewu, po samotność na szczycie. Jego kultowa kwestia „Powitaj mnie małym przyjacielu” na stałe zapisała się w historii kina.

Carlito's Way (Carlito Brigante)

Kolejną wybitną kreacją gangstera była rola puertorykańskiego przestępcy Carlito Brigante w dreszczowcu „Carlito's Way” z 1993 roku. Pacino zagrał postać złodzieja i handlarza narkotyków, który po wyjściu z więzienia próbuje zacząć uczciwe życie. Aktor w niezwykle przekonujący sposób sportretował walkę bohatera z własną przeszłością i środowiskiem, które nie pozwala mu się zmienić. Ten magnetyczny występ to kolejny wyraz aktorskiego geniuszu Pacino.

Donnie Brasco (Lefty Ruggiero)

W filmie „Donnie Brasco” z 1997 roku Pacino zmierzył się z rolą starzejącego się gangstera Lefty'ego Ruggiero, który jest mentorem tytułowego agenta FBI pod przykrywką (granym przez Johnny'ego Deppa). Aktor mistrzowsko ukazał schyłkową fazę kariery mafijnej swojej postaci, zagubionej w nowych realiach przestępczego półświatka. Ten melancholijny i pełen goryczy występ to kolejny wyraz niezrównanego talentu Pacino.

Role u boku Roberta De Niro

Jednym z najbardziej elektryzujących tandemi aktorskich w historii kina jest duet Al Pacino i Robert De Niro. Artyści zagrali razem w kilku produkcjach, tworząc na ekranie prawdziwy popis aktorstwa. Ich wspólne sceny należą do najbardziej pamiętnych w dorobku obu aktorów.

Ojciec Chrzestny II (Michael Corleone)

Po ponad 20 latach od pierwszej części, Al Pacino powtórzył swoją ikoniczną rolę Michaela Corleone w kontynuacji „Ojca chrzestnego” z 1974 roku. Tym razem u jego boku pojawił się Robert De Niro jako młody Vito Corleone. Spotkanie tych dwóch wybitnych aktorów na ekranie to prawdziwa gratka dla kinomanów. Obie kreacje zachwycają, a ich wspólne sceny należą do najlepszych w całym cyklu o rodzinie Corleone.

Gorączka (Vincent Hanna)

Kolejnym hitem z udziałem obu aktorów był sensacyjny thriller „Gorączka” z 1995 roku w reżyserii Michaela Manna. De Niro grał nieuchwytnego złodzieja, a Pacino wcielił się w pogoń go ścigającego policjanta. Spotkanie tych dwóch wybitnych aktorów zaiskrzyło na ekranie i stworzyło niezapomniany duet bohaterów. Szczególnie pamiętna jest scena konfrontacji obu postaci w barze, która przeszła do historii kina.

Irlandczyk (Jimmy Hoffa)

Ostatni jak dotąd wspólny występ tych dwóch wielkich aktorów miał miejsce w głośnym filmie Martina Scorsese „Irlandczyk” z 2019 roku. De Niro grał głównego bohatera, płatnego zabójcę Franka Sheerana, a Pacino wcielił się w postać działacza związkowego Jimmy'ego Hoffy. Ich pełne napięcia sceny pokazują, że mimo upływu lat obaj artyści wciąż są w fantastycznej formie aktorskiej.

Role dramatyczne

Choć Al Pacino kojarzony jest głównie z kreacjami twardych facetów, to aktor potrafił również zachwycić w wymagających rolach dramatycznych. W swojej filmografii ma wiele poruszających i pełnych ekspresji ról w poważnych i wysokich lotach produkcjach. Pokazał w nich swój imponujący warsztat i wrażliwość aktorską.

Pachnidło: Historia Mordercy (Grenouille)

Jedną z najbardziej intrygujących ról dramatycznych w dorobku Pacino jest postać Grenouille'a w ekranizacji powieści Patricka Süskinda „Pachnidło: Historia mordercy” z 2006 roku. Aktor zagrał młodego mężczyznę obdarzonego fenomenalnym zmysłem powonienia, który popada w obsesję na punkcie zapachów. Pacino w niezwykle przejmujący sposób sportretował wewnętrzny świat i osobowość tej nietuzinkowej postaci.

Obława (Rick Santoro)

W thrillerze sensacyjnym „Obława” z 2007 roku Pacino wcielił się w postać twardziela z wydziału zabójstw Ricka Santoro, który prowadzi śledztwo w sprawie serii morderstw gangsterów. Aktor stworzył charyzmatyczną, acz wewnętrznie rozdartą postać policjanta pogrążonego w żałobie po śmierci partnerki. Ten emocjonalny portret wykazał wielką dojrzałość aktorską Pacino.

Prawnik z lincolna (Roy Cohn)

W docenionym przez krytyków serialu „Prawnik z lincolna” z 2020 roku aktor zmierzył się z rolą Roya Cohna - bezwzględnego i skorumpowanego adwokata, mentora tytułowego bohatera. Pacino z imponującym realizmem ukazał zepsucie i obłudę tej postaci, tworząc niepokojący i pełen napięcia portret człowieka uwikłanego w polityczne knowania i powiązania ze światem przestępczym.

Role w thrillerach psychologicznych

Ala Pacino wielokrotnie obsadzano również w intrygujących thrillerach psychologicznych, gdzie mógł wykazać się umiejętnością tworzenia zagadkowych i niejednoznacznych postaci. Artysta tworzył w tych filmach niezwykle charyzmatyczne i tajemnicze kreacje, które zapadają w pamięć.

Adwokat diabła (John Milton)

Jedną z najbardziej ikonicznych ról w tym nurcie jest postać Johna Miltona, tytułowego Adwokata Diabła w filmie z 1997 roku. Pacino jako ten charyzmatyczny prawnik, który wabi do siebie młodych adeptów zawodu, stworzył zapadającą w pamięć kreację szatańskiego uwodziciela. Jego gra przepełniona jest magnetyczną energią i diabelskim urokiem.

Za wszelką cenę (Detective Will Dormer)

W thrillerze psychologicznym „Za wszelką cenę” Pacino wcielił się w postać detektywa Williama Dormera, który prowadząc śledztwo na Alasce, popada w paranoję i rozedrganie psychiczne. Aktor fenomenalnie oddał rozpad osobowości i wewnętrzny mrok dręczący tego bohatera. Jest to jedna z najbardziej przejmujących ról w jego karierze.

Niebezpieczna gra (Nicholas Van Orton)

W cenionym filmie „Niebezpieczna gra” z 1997 roku aktor wcielił się w bogatego bankiera Nicholasa Van Ortona, który bierze udział w tajemniczej grze zagrożenia życia. Pacino z niezwykłym wyczuciem zagrał zagubienie i rosnącą paranoję swojego bohatera, wplątanego w psychologiczny koszmar. Jego kreacja idealnie oddaje duszną atmosferę tego intrygującego filmu.

Podsumowanie

Kariera Ala Pacino obfituje w niezapomniane, pełne wyrazu kreacje aktorskie, które na stałe zapisały się w historii kina. Artysta zagrał szereg niezwykle charyzmatycznych postaci gangsterów, tworząc nowy wzorzec bohatera filmowego. Jednocześnie pokazał swój imponujący talent w wymagających rolach dramatycznych i psychologicznych thrillerach. Dzięki niepowtarzalnemu stylowi gry i charakterystycznej chrypce stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w Hollywood. Jego role zawsze cechowała ogromna dbałość o detale i intensywność przeżyć wewnętrznych bohaterów. Pacino na zawsze pozostanie jednym z najwybitniejszych aktorów w historii kina.

Najczęściej zadawane pytania

Jaka była pierwsza główna rola filmowa Ala Pacino?

Pierwszą główną i przełomową rolą filmową Ala Pacino była kreacja Michaela Corleone w filmie „Ojciec chrzestny” z 1972 roku.

Z jakim aktorem Pacino najczęściej grał?

Ala Pacino łączyły bardzo owocne aktorskie kolaboracje z Robertem De Niro. Wystąpili razem m.in. w filmach „Ojciec chrzestny II”, „Gorączka” i „Irlandczyk”.

Jaką charakterystyczną cechę ma Pacino?

Charakterystyczną cechą Ala Pacino jest chrypka w głosie, która dodaje jego kreacjom wyjątkowej charyzmy i emocjonalnego ładunku.

W jakich filmach stworzył najlepsze role gangsterskie?

Do najlepszych gangsterskich ról Pacino należą kreacje w takich filmach jak „Ojciec chrzestny”, „Carlito's Way”, „Człowiek z blizną” czy „Donnie Brasco”.

Jakie role dramatyczne stanowią o sile jego aktorstwa?

Siłę aktorstwa Pacino pokazują dramatyczne role w takich produkcjach jak „Pachnidło”, „Obława” czy „Prawnik z lincolna”.

tagTagi
shareUdostępnij
author
Ewa Wiśniewska

Witajcie na moim kolorowym świecie! Tutaj sportowy duch przeplata się z pasją do kreowania wnętrz. W filmach i serialach odnajduję inspiracje, które marketingowo przekształcam w unikalne treści. Razem odkrywajmy piękno ruchu, wnętrzarskiej sztuki oraz ekranowych historii.

Oceń artykuł
star-outline
star-outline
star-outline
star-outline
star-outline
Ocena: 0 Liczba głosów: 0

Polecane artykuły