Najlepsze role Meryl Streep

Najlepsze role Meryl Streep
Autor Franciszek Makowski
Franciszek Makowski15.08.2023 | 9 min.

Meryl Streep to bez wątpienia jedna z najwybitniejszych aktorek w historii kina. Jej niezwykły talent, charyzma i niebanalne role sprawiły, że jest uznawana za prawdziwą legendę ekranu. Jej kariera liczy już ponad 40 lat, podczas których wcieliła się w mnóstwo pamiętnych postaci w produkcjach największych reżyserów. Streep zachwycała zarówno w filmach komediowych, jak i dramatycznych. Stworzyła galerię barwnych i niezwykle wiarygodnych kreacji aktorskich. Jest rekordzistką jeśli chodzi o liczbę nominacji i zdobytych Oscarów. Doceniana przez krytyków i publiczność na całym świecie.

Początki kariery i pierwsze kinowe sukcesy

Debiut i wczesne role teatralne

Meryl Streep urodziła się w 1949 roku w Stanach Zjednoczonych. Już jako nastolatka zaczęła występować w przedstawieniach szkolnych, gdzie objawiał się jej niezwykły talent aktorski. Studiowała aktorstwo na Uniwersytecie Yale, gdzie zdobyła uznanie dzięki kreacjom w musicalach i sztukach Szekspira. Po ukończeniu studiów z powodzeniem zaczęła grać na nowojorskich scenach broadwayowskich. Zwróciła na siebie uwagę role w spektaklach „27 wagonów bawełny” oraz „Sekretne sprawy”. Jej umiejętności doceniono nagrodą Tony.

Przełomowe role w latach 70.

Na dużym ekranie zadebiutowała w 1977 roku drugoplanową kreacją w dramacie „Łowca jeleni”. Prawdziwy przełom nastąpił dwa lata później, kiedy to zagrała główną rolę w „Kramarzu”, za którą otrzymała pierwszego Oscara. Wcieliła się tu w postać żony polskiego emigranta. Jej kreacja była bardzo wiarygodna i wzruszająca. W tym czasie dała się poznać jako aktorka niezwykle wszechstronna, grająca zarówno w produkcjach autorskich, jak i filmach kostiumowych czy thrillerkach.

Oscar za „Kramarz”

Rola w „Kramarzu” przyniosła jej uznanie krytyków i pierwszą nagrodę Akademii Filmowej. Wcieliła się z niebywałym wyczuciem w postać polskiej emigrantki mierzącej się z trudami życia w nowym kraju. Jej kreacja była pełna autentycznych emocji. Oscar za tę rolę otworzył jej drogę do światowej sławy i udowodnił, że ma olbrzymi talent aktorski. Od tej pory Meryl Streep stała się rozpoznawalna i ceniona w Hollywood.

Kreacje komediowe i dramatyczne w latach 80.

Nagroda za rolę w „Sofi”

Lata 80. to pasmo sukcesów aktorki. Zagrała m.in. tytułową rolę w dramacie „Sofia”, za którą otrzymała drugiego Oscara. Była to poruszająca historia Polki, która trafiła do obozu koncentracyjnego. Kreacja Streep była pełna głębi i tragicznego patosu. Pokazała niezwykły wachlarz emocji. Równolegle występowała też w lekkich komediach, np. u boku Cher w „Pogrzebie żywego faceta”. Udowodniła, że czuje się swobodnie w filmach z różnych gatunków.

Głośne role w filmach znanych reżyserów

Aktorka grywała u boku największych gwiazd, pracując z topowymi reżyserami. W tym czasie zagrała m.in. w „Out of Africa” Sydneya Pollacka u boku Roberta Redforda oraz w „Rewizji osobistej” w reżyserii Alana Pakuli. Za role w obu tych filmach zdobyła kolejne dwie nagrody Akademii Filmowej. Ugruntowała pozycję jednej z najbardziej utalentowanych i cenionych aktorek lat 80.

Oscary za role w „Wybór Zofii” i „Pokaż im krew”

Kolejne Oscary przyniosły jej wymagające role w głośnych filmach „Wybór Zofii” i „Pokaż im krew” w reżyserii Alana Parkera. W pierwszym wcieliła się w matkę, która podczas II wojny światowej musi dokonać dramatycznego wyboru. W drugim zagrała przywódczynię ruchu sufrażystek. Obie kreacje wymagały ogromnego aktorstwa i zaangażowania.

Role w dziełach wielkich reżyserów lat 90.

Współpraca ze Stevenem Spielbergiem

Lata 90. to dla Streep pasmo ról w filmach uznanych twórców. Zagrała m.in. w kilku produkcjach Stevena Spielberga, w tym w nominowanej do Oscara „Mostach hrabiego”. Reżyser docenił jej warsztat i charyzmę. Aktorka sprawdziła się również w filmach takich twórców jak Clint Eastwood czy Robert Zemeckis.

Kreacje u boku Roberta De Niro i Leonarda DiCaprio

Często partnerowała na ekranie samej śmietance Hollywood. Zagrała m.in. u boku Roberta De Niro w „Stanach zjednoczonych przeciwko Johnowi Grishamowi”. Świetnie wypadła też w roli matki młodego Leonarda DiCaprio w „Marzycielach” w reżyserii Baz Luhrmanna. Jej role zawsze były kluczowe dla całych produkcji.

Czwarty Oscar za „Wybór Zofii”

Kolejnego, czwartego już Oscara zdobyła za drugoplanową rolę w „Wybór Zofii”. Tym razem wcieliła się w starą już Zofię przyjeżdżającą do Polski. Była to kontynuacja głośnego filmu z 1982 roku. Kreacja zachwyciła krytyków i przyniosła aktorce kolejne wyróżnienie Akademii.

Aktorka pierwszego planu po 2000 roku

Docenienie roli w „Diabelskiej Pani Harris”

W XXI wieku Meryl Streep nadal pozostaje w ścisłej czołówce hollywoodzkich aktorek. Kolejnego Oscara przyniosła jej rola diablicy w czarnej komedii „Diabelska Pani Harris”. Film zebrał doskonałe recenzje, a kreacja Streep była uznawana za jedną z jej najlepszych w dorobku. Pokazała tu swój talent komediowy i wirtuozerię aktorską.

Oscary za role w „Adaptacji” i „Żelaznej damie”

Również w XXI wieku otrzymywała Oscary za role pierwszoplanowe. Statuetki Akademii zdobyła m.in. za kreacje w „Adaptacji” Spike’a Jonze oraz za rolę Margaret Thatcher w filmie „Żelazna dama”. Ugruntowała w ten sposób status wybitnej aktorki dramatycznej zdolnej przekonująco zagrać każdą postać.

Nagrody za role w „Diable nosi Pradę” i „Julii i Julia”

Aktorka świetnie odnajdywała się również w filmach komediowych, o czym przekonały widzów role w takich hitach jak „Diable nosi Pradę” czy „Julia i Julia”. Stworzyła tu barwne i pełne ciepła postacie, za które zebrała entuzjastyczne recenzje. Pokazała swój imponujący warsztat w kreowaniu postaci komediowych.

Role w kinie XXI wieku

Aktorka nr 1 w Hollywood

Dziś, po ponad 40 latach kariery, Meryl Streep wciąż pozostaje ikoną kina i największą gwiazdą filmową na świecie. Nadal otrzymuje najciekawsze propozycje filmowe, dzięki czemu jej kariera stale nabiera tempa. Niedawno zachwyciła kreacjami m.in. w muzycznym filmie „Mamma Mia! Here We Go Again” oraz w szpiegowskim thrillerze „The Laundromat”.

Występy w filmach biograficznych i historycznych

Aktorka chętnie podejmuje się ról w filmach biograficznych wcielając się w wybitne postaci historyczne. Tak było m.in. w przypadku głośnej roli Margaret Thatcher czy grania znanej podróżniczki w „Szerszeń” Ridleya Scotta. Dzięki swej charyzmie i warsztatowi idealnie wpasowuje się w takie produkcje.

Trzeci Oscar za rolę Margaret Thatcher

Jedną z jej najgłośniejszych ostatnich ról była kreacja Żelaznej Damy - Margaret Thatcher - w filmie pod tym samym tytułem. Za tę rolę po raz kolejny odebrała Oscara, który był jej już trzecią statuetką za pierwszoplanową kreację aktorską. Tym samym pobiła kolejny rekord, umacniając swój status legendy kina.

Niezapomniane kreacje wielkiej aktorki

Ulubione role widzów i krytyków

Meryl Streep ma w dorobku dziesiątki wybitnych ról, które na trwałe zapisały się w historii kina. Do ulubionych kreacji jej fanów należą m.in. role w takich filmach jak „Kramarz”, „Sofia”, „Out of Africa”, „Diabeł nosi Pradę” czy „Mamma Mia!”. Aktorka zawsze wnosiła do swoich postaci ogromny ładunek emocji.

Cechy charakterystyczne dla aktorstwa Streep

Jej aktorstwo od zawsze cechowało się niezwykłą charyzmą, profesjonalizmem i wiarygodnością. Potrafiła zmierzyć się z każdą rolą, wczuwając się w bohaterki i kreując je z niebywałym wyczuciem. Jej aktorstwo zawsze było poruszające i pełne pasji. Dodatkowo wielokrotnie udowodniła swój talent komediowy.

Dlaczego jest uznawana za wybitną artystkę

Meryl Streep jest powszechnie uważana za jedną z największych artystek w historii kina. Ma na koncie aż 21 nominacji do Oscara i 3 statuetki za role pierwszoplanowe, co jest absolutnym rekordem. Przez ponad 40 lat wspaniale wcielała się w najróżniejsze postacie. Jej niezwykłe aktorstwo poruszyło miliony widzów na całym świecie, którzy doceniają jej kunszt i profesjonalizm. Dlatego zasłużenie nosi tytuł prawdziwej legendy kina.

Podsumowanie

Kariera Meryl Streep to pasmo niezwykłych aktorskich kreacji, które na zawsze wbiły się w pamięć widzów. Przez ponad cztery dekady konsekwentnie udowadniała swój niebywały talent, zdobywając jedną nagrodę za drugą. Ma na koncie aż 21 nominacji do Oscara, z czego aż trzy statuetki za role pierwszoplanowe. Dzięki pracowitości, charyzmie i profesjonalizmowi zyskała status żywej legendy kina. Jej role w filmach takich jak „Kramarz”, „Sofia”, „Wybór Zofii”, „Pokaż im krew”, „Out of Africa”, „Diabeł nosi Pradę” czy „Żelazna dama” na zawsze pozostaną aktorskimi arcydziełami. Żadna inna aktorka nie dorównała jej dokonaniom i popularności. Meryl Streep to bez wątpienia jedna z największych artystek w historii kina, której dorobek na zawsze pozostanie niedoścignionym wzorem dla przyszłych pokoleń aktorów.

Najczęściej zadawane pytania

Meryl Streep zaczynała od ról w szkolnych przedstawieniach. Studiowała aktorstwo na Uniwersytecie Yale. Po studiach z powodzeniem występowała na Broadwayu, zdobywając nagrodę Tony. W filmie zadebiutowała w 1977 r. w dramacie „Łowca jeleni”. Przełomem była główna rola w „Kramarzu” w 1979 r.

Meryl Streep zdobyła Oscary za role w filmach: „Kramarz” (1979), „Sofia” (1982), „Wybór Zofii” (1982), „Out of Africa” (1985), „Żelazna dama” (2011). Łącznie ma na koncie aż 21 nominacji do Oscara.

Aktorka współpracowała z takimi reżyserami jak m.in.: Alan J. Pakula, Sidney Pollack, Steven Spielberg, Spike Jonze, Clint Eastwood, Robert Zemeckis, Baz Luhrmann, Rob Marshall.

W XXI w. zachwyciła rolami m.in. w takich filmach jak: „Diabeł nosi Pradę”, „Julie i Julia”, „Żelazna dama”, „Suffragette”, „Florence”, „The Laundromat”, „Ma Rainey: Matka bluesa”.

Meryl Streep jest legendą kina przede wszystkim dzięki niezwykłemu talentowi, pracowitości i różnorodności. Ma na koncie kultowe role dramatyczne i komediowe. Jest rekordzistką nominacji i zdobytych Oscarów. Jej aktorstwo cechuje się niebywałą charyzmą i wiarygodnością. Dlatego uchodzi za jedną z największych artystek w historii kina.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak ochronić swoje oczy przed promieniowaniem UV?
  2. Filmy o superbohaterach - jak je kręcić?
  3. Najlepsze ekranizacje książek
  4. Recenzja komedii romantycznej Powoli - na fali pozytywnych emocji
  5. Filmy kostiumowe - jak ożywić przeszłość?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Franciszek Makowski
Franciszek Makowski

Zakochany w kinie i serialach. Na tym blogu znajdziesz recenzje, zapowiedzi i analizy. Rozrywka to moje życie, a każdy film to nowa przygoda. Zapraszam do wspólnej podróży po ekranowych światach!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

FilmyReality – recenzja włoskiego serialu sci-fi

Reality – wciągający włoski serial sci-fi o programiście, który stworzył system pozwalający użytkownikom całkowicie zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości. Kiedy granica między prawdą a iluzją zaczyna się zacierać, bohaterowie muszą stawić czoła niebezpiecznej technologii.