Najlepsze role Roberta De Niro - TOP 10

Najlepsze role Roberta De Niro - TOP 10
Autor Franciszek Makowski
Franciszek Makowski13.08.2023 | 7 min.

Robert De Niro to jeden z najbardziej utytułowanych i cenionych aktorów w historii kina. W ciągu swojej ponad 50-letniej kariery zagrał w niezliczonej liczbie produkcji, wcielając się w najróżniejsze, barwne postacie. Od młodego Vito Corleone po dojrzałego Neilsa McCauleya - każda rola aktorska De Niro to popis warsztatu i głębokiej analizy postaci. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej 10 najlepszym i najbardziej ikonicznym kreacjom Roberta De Niro, dzięki którym zyskał miano jednego z najwybitniejszych aktorów w historii kina.

Najbardziej ikoniczne role aktorskie Roberta De Niro

Robert De Niro od początku swojej kariery wybierał nieoczywiste, złożone i wymagające aktorsko role. Już jego wczesne kreacje, jak Johnny Boy w "Taksówkarzu" Martina Scorsese, zapowiadały wielką gwiazdę. Jednak to dopiero późniejsze role gangsterów i dramatycznych bohaterów na dobre wpisały go do kanonu najwybitniejszych aktorów w historii X Muzy.

Role gangsterskie, które przyniosły mu sławę

Młody Vito Corleone w filmie "Ojciec chrzestny II"

Jedna z najbardziej pamiętnych ról w karierze De Niro, za którą otrzymał Oscara. Aktor w mistrzowski sposób sportretował młodego Vito Corleone, pokazując jego drogę do władzy w mafijnej rodzinie. De Niro wnikliwie odtworzył charakter i gesty młodego Vito, dając kapitalny popis gry aktorskiej.

Jimmy Conway w "Chłopcach z ferajny"

Kolejna gangsterska rola, tym razem jako charyzmatyczny Jimmy Conway w filmie Scorsese "Chłopcy z ferajny". De Niro znakomicie oddał bezwzględność i obsesję Conwaya na punkcie władzy i pieniędzy. Jego aktorstwo nadało tej postaci wyjątkowej głębi.

Al Capone w filmie "Nietykalni"

Inna legendarna kreacja w dorobku De Niro to rola młodego Ala Capone w głośnym filmie Briana De Palmy "Nietykalni". Aktor zagrał przyszłego gangstera z krwi i kości już na początku jego kariery przestępczej w Chicago. Pokazał całe spektrum emocji Capone'a - od brutalności po wrażliwość.

Kreatywne podejście do komedii

Rupert Pupkin w "Królu komedii"

De Niro pokazał, że świetnie odnajduje się także w komediowych rolach. W "Królu komedii" Scorsese wcielił się w aspirującego komika Ruperta Pupkina. Stworzył postać komiczną, ale i w pewien sposób przerażającą. Pokazał całe spektrum szaleństwa i obsesji tej postaci.

Jack Byrnes w serii "Teściowie"

Innym przykładem udanej komediowej roli De Niro jest Jack Byrnes w popularnej serii "Teściowie" u boku Bena Stillera. Aktor parodiował typowego "teścia z piekła rodem", tworząc wiele komicznych i absurdalnych momentów na ekranie.

Pat Sr. w "Tatusiu, gdzie jesteś?"

De Niro udowodnił też swój talent komediowy w rodzinnej produkcji "Tatusiu, gdzie jesteś?". Jako ekscentryczny dziadek Pat Sr. stworzył postać zabawną, ale i ciepłą. Pokazał swoje aktorskie oblicze pełne ciepła i czułości.

Niepokorni policjanci i żołnierze

Najlepsze role Roberta De Niro - TOP 10

Detektyw Jimmy "Popeye" Doyle w "Francuskim łączniku"

Jako nieustępliwy i zawzięty policjant Jimmy "Popeye" Doyle w thrillerze "Francuski łącznik" De Niro stworzył kolejną niezapomnianą kreację. Wniknął głęboko w motywacje i sposób myślenia tego nieortodoksyjnego śledczego z Nowego Jorku.

Michael Vronsky w "Łowcy jeleni"

Równie mocną rolę De Niro zagrał w dramacie wojennym "Łowcy jeleni" jako zaprawiony w bojach sierżant Michael Vronsky. Aktor przekonująco sportretował traumę wojenną i rozterki moralne tego żołnierza.

Sam w "Psy wojny"

Innym wyrazistym przykładem roli policyjnej w dorobku De Niro był Sam - główny bohater dramatu "Psy wojny". Aktor wcielił się w weterana wojny w Wietnamie pracującego jako śledczy. Pokazał jego skomplikowaną psychikę i problemy z adaptacją do życia cywilnego.

Wnikliwe analizy ludzkiej psychiki

Travis Bickle w "Taksówkarzu"

Jedną z najbardziej psychologicznych ról w karierze De Niro był Travis Bickle w kultowym "Taksówkarzu" Scorsese. Aktor w mistrzowski sposób oddał popadającego w obłęd samotnika Bickle'a. Stworzył fascynujący portret człowieka na skraju załamania nerwowego.

Johnny Boy w "Taksówkarzu"

Równie wnikliwą analizą postaci była druga kreacja De Niro w "Taksówkarzu" - Johnny'ego Boya, nieodpowiedzialnego maniaka i przyjaciela Bickle'a. Aktor zagrał go niezwykle przekonująco, pokazując cały wachlarz emocji i zachowań.

Rupert Pupkin w "Królu komedii"

Także wspomniana już rola Ruperta Pupkina w "Królu komedii" była głębokim studium człowieka popadającego w obsesję i szaleństwo. De Niro wniknął w zakamarki psychiki tego bohatera, tworząc niezapomnianą kreację.

Dojrzałe role dramatyczne

Frank w "Czarującym oszuście"

W późniejszym etapie kariery De Niro zagrał wiele wybitnych ról dramatycznych. Jedną z nich był Frank w filmie "Czarujący oszust", za którą zdobył Złoty Glob. Aktor subtelnie sportretował samotnego, schorowanego mężczyznę szukającego odkupienia.

Jack Mabry w "Poganini"

Równie mocną kreacją był Jack Mabry w dramacie "Poganini" - rola, za którą De Niro otrzymał nominację do Oscara. Zagrał cierpiącego na depresję i uzależnienia pisarza. Pokazał jego wewnętrzne rozterki i desperację.

Neil McCauley w "Heat"

Innym przykładem świetnej gry aktorskiej De Niro w dojrzałym wieku był Neil McCauley w policyjnym dramacie "Heat". Aktor wcielił się w opanowanego, metodycznego przestępcę. Stworzył fascynujący portret człowieka balansującego na granicy prawa i moralności.

Podsumowując, role aktorskie Roberta De Niro cechuje niezwykła różnorodność, finezja i głębia psychologiczna. Niezależnie od gatunku - komedii, dramatu czy filmu sensacyjnego - De Niro zawsze wciela się w swoje postacie w sposób wnikliwy i przekonujący. Dzięki niepowtarzalnemu talentowi i warsztatowi aktorskiemu zasłużenie nosi tytuł jednego z najwybitniejszych aktorów w historii kina.

Podsumowanie

Kariera Roberta De Niro to bez wątpienia jedno z najjaśniejszych zjawisk w historii kina. Przez dekady aktor konsekwentnie tworzył niezapomniane, pełne pasji i zaangażowania role, wcielając się w najróżniejsze postacie. Gangsterzy, samotnicy, żołnierze - każdą swoją kreację wypełniał ogromnym ładunkiem emocjonalnym i psychologicznym. Dzięki niepowtarzalnemu talentowi i pracowitości De Niro na stałe zapisał się w panteonie najwybitniejszych aktorów wszech czasów. Jego role do dziś inspirują nowe pokolenia twórców i stanowią wzór mistrzostwa aktorskiego.

Najczęściej zadawane pytania

Pierwszą główną rolą Roberta De Niro była rola Johnny'ego Boya w filmie Martina Scorsese "Taksówkarz" z 1976 roku. Za tę kreację aktor otrzymał nagrodę New York Film Critics Circle.

Robert De Niro zdobył dwa Oscary za role w filmach: "Ojciec chrzestny II" (1974) za rolę młodego Vito Corleone oraz "Wściekły Byk" (1980) za rolę boksera Jake'a LaMotty.

Do najważniejszych filmów z Robertem De Niro warto zaliczyć m.in.: "Taksówkarz", "Ojciec chrzestny II", "Chłopcy z ferajny", "Łowca jeleni", "Wściekły byk", "Dobry facet", "Poganini", "Heat".

Robert De Niro z powodzeniem wcielał się także w role komediowe, m.in. w takich filmach jak "Król komedii", "Pamiętnik Bridget Jones", "Tatusiu, gdzie jesteś?", "Kurs na miłość", "Teściowie".

Aktor przez lata owocnie współpracował z takimi reżyserami jak Martin Scorsese, Francis Ford Coppola, Brian De Palma, Barry Levinson, James Mangold czy David O. Russell.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak ochronić swoje oczy przed promieniowaniem UV?
  2. Kołki rozporowe: rodzaje, zastosowanie i montaż - krok po kroku
  3. Jak stworzyć i pielęgnować łąkę kwietną w ogrodzie: krok po kroku
  4. Kino kung-fu - historia gatunku
  5. Filmy animowane dla dorosłych - przegląd
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Franciszek Makowski
Franciszek Makowski

Zakochany w kinie i serialach. Na tym blogu znajdziesz recenzje, zapowiedzi i analizy. Rozrywka to moje życie, a każdy film to nowa przygoda. Zapraszam do wspólnej podróży po ekranowych światach!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

FilmyReality – recenzja włoskiego serialu sci-fi

Reality – wciągający włoski serial sci-fi o programiście, który stworzył system pozwalający użytkownikom całkowicie zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości. Kiedy granica między prawdą a iluzją zaczyna się zacierać, bohaterowie muszą stawić czoła niebezpiecznej technologii.