Robert De Niro to jeden z najbardziej utytułowanych i cenionych aktorów w historii kina. W ciągu swojej ponad 50-letniej kariery zagrał w niezliczonej liczbie produkcji, wcielając się w najróżniejsze, barwne postacie. Od młodego Vito Corleone po dojrzałego Neilsa McCauleya - każda rola aktorska De Niro to popis warsztatu i głębokiej analizy postaci. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej 10 najlepszym i najbardziej ikonicznym kreacjom Roberta De Niro, dzięki którym zyskał miano jednego z najwybitniejszych aktorów w historii kina.
Najbardziej ikoniczne role aktorskie Roberta De Niro
Robert De Niro od początku swojej kariery wybierał nieoczywiste, złożone i wymagające aktorsko role. Już jego wczesne kreacje, jak Johnny Boy w "Taksówkarzu" Martina Scorsese, zapowiadały wielką gwiazdę. Jednak to dopiero późniejsze role gangsterów i dramatycznych bohaterów na dobre wpisały go do kanonu najwybitniejszych aktorów w historii X Muzy.
Role gangsterskie, które przyniosły mu sławę
Młody Vito Corleone w filmie "Ojciec chrzestny II"
Jedna z najbardziej pamiętnych ról w karierze De Niro, za którą otrzymał Oscara. Aktor w mistrzowski sposób sportretował młodego Vito Corleone, pokazując jego drogę do władzy w mafijnej rodzinie. De Niro wnikliwie odtworzył charakter i gesty młodego Vito, dając kapitalny popis gry aktorskiej.
Jimmy Conway w "Chłopcach z ferajny"
Kolejna gangsterska rola, tym razem jako charyzmatyczny Jimmy Conway w filmie Scorsese "Chłopcy z ferajny". De Niro znakomicie oddał bezwzględność i obsesję Conwaya na punkcie władzy i pieniędzy. Jego aktorstwo nadało tej postaci wyjątkowej głębi.
Al Capone w filmie "Nietykalni"
Inna legendarna kreacja w dorobku De Niro to rola młodego Ala Capone w głośnym filmie Briana De Palmy "Nietykalni". Aktor zagrał przyszłego gangstera z krwi i kości już na początku jego kariery przestępczej w Chicago. Pokazał całe spektrum emocji Capone'a - od brutalności po wrażliwość.
Kreatywne podejście do komedii
Rupert Pupkin w "Królu komedii"
De Niro pokazał, że świetnie odnajduje się także w komediowych rolach. W "Królu komedii" Scorsese wcielił się w aspirującego komika Ruperta Pupkina. Stworzył postać komiczną, ale i w pewien sposób przerażającą. Pokazał całe spektrum szaleństwa i obsesji tej postaci.
Jack Byrnes w serii "Teściowie"
Innym przykładem udanej komediowej roli De Niro jest Jack Byrnes w popularnej serii "Teściowie" u boku Bena Stillera. Aktor parodiował typowego "teścia z piekła rodem", tworząc wiele komicznych i absurdalnych momentów na ekranie.
Pat Sr. w "Tatusiu, gdzie jesteś?"
De Niro udowodnił też swój talent komediowy w rodzinnej produkcji "Tatusiu, gdzie jesteś?". Jako ekscentryczny dziadek Pat Sr. stworzył postać zabawną, ale i ciepłą. Pokazał swoje aktorskie oblicze pełne ciepła i czułości.
Niepokorni policjanci i żołnierze

Detektyw Jimmy "Popeye" Doyle w "Francuskim łączniku"
Jako nieustępliwy i zawzięty policjant Jimmy "Popeye" Doyle w thrillerze "Francuski łącznik" De Niro stworzył kolejną niezapomnianą kreację. Wniknął głęboko w motywacje i sposób myślenia tego nieortodoksyjnego śledczego z Nowego Jorku.
Michael Vronsky w "Łowcy jeleni"
Równie mocną rolę De Niro zagrał w dramacie wojennym "Łowcy jeleni" jako zaprawiony w bojach sierżant Michael Vronsky. Aktor przekonująco sportretował traumę wojenną i rozterki moralne tego żołnierza.
Sam w "Psy wojny"
Innym wyrazistym przykładem roli policyjnej w dorobku De Niro był Sam - główny bohater dramatu "Psy wojny". Aktor wcielił się w weterana wojny w Wietnamie pracującego jako śledczy. Pokazał jego skomplikowaną psychikę i problemy z adaptacją do życia cywilnego.
Wnikliwe analizy ludzkiej psychiki
Travis Bickle w "Taksówkarzu"
Jedną z najbardziej psychologicznych ról w karierze De Niro był Travis Bickle w kultowym "Taksówkarzu" Scorsese. Aktor w mistrzowski sposób oddał popadającego w obłęd samotnika Bickle'a. Stworzył fascynujący portret człowieka na skraju załamania nerwowego.
Johnny Boy w "Taksówkarzu"
Równie wnikliwą analizą postaci była druga kreacja De Niro w "Taksówkarzu" - Johnny'ego Boya, nieodpowiedzialnego maniaka i przyjaciela Bickle'a. Aktor zagrał go niezwykle przekonująco, pokazując cały wachlarz emocji i zachowań.
Rupert Pupkin w "Królu komedii"
Także wspomniana już rola Ruperta Pupkina w "Królu komedii" była głębokim studium człowieka popadającego w obsesję i szaleństwo. De Niro wniknął w zakamarki psychiki tego bohatera, tworząc niezapomnianą kreację.
Dojrzałe role dramatyczne
Frank w "Czarującym oszuście"
W późniejszym etapie kariery De Niro zagrał wiele wybitnych ról dramatycznych. Jedną z nich był Frank w filmie "Czarujący oszust", za którą zdobył Złoty Glob. Aktor subtelnie sportretował samotnego, schorowanego mężczyznę szukającego odkupienia.
Jack Mabry w "Poganini"
Równie mocną kreacją był Jack Mabry w dramacie "Poganini" - rola, za którą De Niro otrzymał nominację do Oscara. Zagrał cierpiącego na depresję i uzależnienia pisarza. Pokazał jego wewnętrzne rozterki i desperację.
Neil McCauley w "Heat"
Innym przykładem świetnej gry aktorskiej De Niro w dojrzałym wieku był Neil McCauley w policyjnym dramacie "Heat". Aktor wcielił się w opanowanego, metodycznego przestępcę. Stworzył fascynujący portret człowieka balansującego na granicy prawa i moralności.
Podsumowując, role aktorskie Roberta De Niro cechuje niezwykła różnorodność, finezja i głębia psychologiczna. Niezależnie od gatunku - komedii, dramatu czy filmu sensacyjnego - De Niro zawsze wciela się w swoje postacie w sposób wnikliwy i przekonujący. Dzięki niepowtarzalnemu talentowi i warsztatowi aktorskiemu zasłużenie nosi tytuł jednego z najwybitniejszych aktorów w historii kina.
Podsumowanie
Kariera Roberta De Niro to bez wątpienia jedno z najjaśniejszych zjawisk w historii kina. Przez dekady aktor konsekwentnie tworzył niezapomniane, pełne pasji i zaangażowania role, wcielając się w najróżniejsze postacie. Gangsterzy, samotnicy, żołnierze - każdą swoją kreację wypełniał ogromnym ładunkiem emocjonalnym i psychologicznym. Dzięki niepowtarzalnemu talentowi i pracowitości De Niro na stałe zapisał się w panteonie najwybitniejszych aktorów wszech czasów. Jego role do dziś inspirują nowe pokolenia twórców i stanowią wzór mistrzostwa aktorskiego.
Najczęściej zadawane pytania
Jaka była pierwsza główna rola filmowa Roberta De Niro?
Pierwszą główną rolą Roberta De Niro była rola Johnny'ego Boya w filmie Martina Scorsese "Taksówkarz" z 1976 roku. Za tę kreację aktor otrzymał nagrodę New York Film Critics Circle.
Za jakie role Robert De Niro zdobył Oscara?
Robert De Niro zdobył dwa Oscary za role w filmach: "Ojciec chrzestny II" (1974) za rolę młodego Vito Corleone oraz "Wściekły Byk" (1980) za rolę boksera Jake'a LaMotty.
Jakie filmy z Robertem De Niro warto obejrzeć?
Do najważniejszych filmów z Robertem De Niro warto zaliczyć m.in.: "Taksówkarz", "Ojciec chrzestny II", "Chłopcy z ferajny", "Łowca jeleni", "Wściekły byk", "Dobry facet", "Poganini", "Heat".
Jakie role komediowe zagrał Robert De Niro?
Robert De Niro z powodzeniem wcielał się także w role komediowe, m.in. w takich filmach jak "Król komedii", "Pamiętnik Bridget Jones", "Tatusiu, gdzie jesteś?", "Kurs na miłość", "Teściowie".
Z jakimi reżyserami najczęściej współpracował Robert De Niro?
Aktor przez lata owocnie współpracował z takimi reżyserami jak Martin Scorsese, Francis Ford Coppola, Brian De Palma, Barry Levinson, James Mangold czy David O. Russell.