Piłkarskie emocje na ekranie - recenzja serialu Widzew

Piłkarskie emocje na ekranie - recenzja serialu Widzew
Autor Ewa Wiśniewska
Ewa Wiśniewska22.09.2023 | 5 min.

Piłka nożna od zawsze elektryzowała kibiców i łączyła ludzi wokół wspólnej pasji. Nic więc dziwnego, że znalazła swoje odzwierciedlenie także w popkulturze. Jednym z ciekawszych przykładów jest serial „Widzew”, który przenosi widzów w realia świata futbolu z przełomu lat 70. i 80. XX wieku. Twórcy z wielką dbałością o detale odtworzyli klimat epoki, a także losy znanych postaci związanych z klubem. Wciągająca fabuła i świetne aktorskie kreacje sprawiają, że produkcja dostarcza wielu emocji.

Fabuła i bohaterowie serialu Widzew

Główni bohaterowie i ich losy

W serialu poznajemy kulisy życia piłkarzy, trenerów i działaczy Widzewa Łódź. Kluczowe postacie to m.in. prezes klubu - Władysław Król, trenerzy - Jerzy Kopa i Edward Lorens oraz zawodnicy, jak Andrzej Pałasz, Zygmunt Kukla czy Janusz Żmijewski. Przedstawione zostały ich sukcesy, porażki, konflikty, a także życie prywatne. Dużo uwagi poświęcono budowaniu silnej więzi kibiców z zespołem.

Fabuła skupia się na historii klubu

Serial koncentruje się na przełomowym okresie w historii Widzewa, gdy z mało znaczącego klubu, piłkarze pod wodzą trenera Kopy awansowali do ekstraklasy, a następnie odnosili wielkie sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Ukazane zostały kulisy walki o mistrzostwo i Puchar Polski oraz występów w Pucharze Europy.

Interesujące wątki poboczne

Oprócz głównej osi fabuły, w serialu znajdziemy też ciekawe wątki poboczne, jak np. rywalizacja między Widzewem a innym wielkim łódzkim klubem - ŁKS-em, podkreślająca futbolową atmosferę miasta. Duże emocje wzbudza też wątek romansu klubowego lekarza z żoną jednego z piłkarzy.

Oprawa wizualna i muzyka

Dbaność o detale historyczne

Twórcy zadbali o odwzorowanie realiów epoki w każdym calu - od autentycznych strojów, przez rekwizyty, po charakteryzację. Na ekranie zobaczymy wiernie odtworzone wnętrza biur, szatni, stadionu, a nawet ulice ówczesnej Łodzi. Pozwala to poczuć klimat futbolowych lat 70. i 80.

Autentyczne stroje i rekwizyty

Aktorzy występują w oryginalnych, historycznych strojach piłkarskich i codziennych. Do tego dochodzą liczne rekwizyty nawiązujące do PRL-owskiej rzeczywistości, jak radia, telewizory, samochody czy sprzęty gospodarstwa domowego. Wszystko to buduje iluzję cofnięcia się w czasie o kilka dekad.

Muzyka oddająca klimat epoki

Oprawę wizualną doskonale uzupełnia muzyka. Usłyszymy w serialu zarówno porywające, sportowe motywy, jak i największe przeboje polskiej estrady lat 70. i 80. To sprawia, że klimat epoki jest w pełni odczuwalny.

Gwiazdy na ekranie

Znakomici aktorzy w rolach piłkarzy

W serialu występuje plejada znakomitych aktorów. W rolach piłkarzy Widzewa zobaczymy m.in. Borysa Szyca jako Pawła Janasa i Rafała Maćkowiaka wcielającego się w Włodzimierza Smolarka. Ich aktorskie kreacje w pełni oddają charakter bohaterów.

Gościnne występy znanych postaci

W produkcji pojawiają się także gościnne występy ikonicznych postaci polskiego futbolu, jak Kazimierz Deyna, Zbigniew Boniek czy Włodzimierz Lubański. To jeszcze mocniej podkreśla historyczny charakter serialu.

Mistrzowskie role drugoplanowe

Niezwykle udane są także role drugoplanowe, gdzie błyszczą m.in. Maja Ostaszewska jako żona Smolarka, czy Marian Opania w roli prezesa Króla. Aktorzy w pełni wcielają się w odgrywane postacie.

Emocje sportowe

Porywające mecze i treningi

Serial dostarcza wielu emocji kinowych. Liczne mecze i treningi Widzewa zostały sfilmowane w sposób dynamiczny i pełen energii. Dzięki temu widzowie mogą przeżywać futbolowe zmagania bohaterów niemal jak na żywo.

Kibicowanie ulubionej drużynie

Oglądając losy klubu i zawodników, trudno nie kibicować Widzewowi. Twórcy z powodzeniem budują emocjonalną więź widza z drużyną. Angażujemy się w sportowe zmagania i cieszymy zwycięstwami razem z bohaterami.

Sportowe sukcesy i porażki bohaterów

Serial pokazuje zarówno wzloty, jak i upadki klubu, a także poszczególnych postaci. Kibicujemy im w drodze na szczyt i współczujemy porażkom. Te zwroty akcji dodają serialowi dynamiki i sprawiają, że angażujemy się emocjonalnie.

Podsumowując, „Widzew” to produkcja obowiązkowa dla każdego fana futbolu i kibica Widzewa. Dzięki wciągającej fabule, świetnym aktorom i klimatowi epoki, serial dostarcza wielu emocji i pozwala przenieść się w czasie do świata futbolu sprzed kilku dekad. Gorąco polecam tę pozycję!

Podsumowanie

Serial "Widzew" to prawdziwa gratka dla miłośników futbolu, zwłaszcza dla kibiców tego klubu. Produkcję wyróżnia nie tylko wciągająca fabuła i klimat epoki, ale także świetne aktorskie kreacje. Dzięki temu widzowie mogą poczuć klimat świata futbolu sprzed kilku dekad i przeżywać losy bohaterów na ekranie. Serial godny polecenia każdemu, kto kocha futbol i docenia wartościowe produkcje filmowe.

Najczęściej zadawane pytania

Akcja serialu ma miejsce w latach 70. i 80. XX wieku, głównie w Łodzi, która jest siedzibą klubu Widzew.

Reżyserem serialu jest znany twórca filmowy Jan Komasa, który stworzył już takie produkcje jak "Sala Samobójców" czy "Boże Ciało".

Serial dostępny jest na platformie streamingowej Netflix, gdzie można obejrzeć wszystkie odcinki produkcji.

W serialu w rolach gościnnych występują m.in. Kazimierz Deyna, Włodzimierz Lubański czy Zbigniew Boniek.

Zdecydowanie tak! Serial opowiada przede wszystkim o emocjach i pasji związanej z futbolem, więc powinien przypaść do gustu każdemu kibicowi piłki nożnej.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak ochronić swoje oczy przed promieniowaniem UV?
  2. Jak powstawał kultowy film "Pulp Fiction"?
  3. Komedie pomyłek - najzabawniejsze sceny
  4. Recenzja dramatu sportowego Air - wstrzymaj oddech!
  5. Filmy o wikingach - historia i mit
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Ewa Wiśniewska
Ewa Wiśniewska

Witajcie na moim kolorowym świecie! Tutaj sportowy duch przeplata się z pasją do kreowania wnętrz. W filmach i serialach odnajduję inspiracje, które marketingowo przekształcam w unikalne treści. Razem odkrywajmy piękno ruchu, wnętrzarskiej sztuki oraz ekranowych historii.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły