Recenzja dramatu Między nami żywiołami - łza się w oku kręci

thumbnail
author-image

Olaf Czerwiński

14.09.2023 | 7 min.

Dramat "Między nami żywiołami" autorstwa Andrzeja Barta to poruszający obraz ludzkich losów, pragnień i dylematów. Premiera sztuki w 1974 roku wywołała burzliwą dyskusję na temat sensu życia i nieuchronności przemijania. I choć od debiutu minęło już prawie pół wieku, utwór ten wciąż intryguje i wzrusza kolejne pokolenia widzów.

Fabuła dramatu Między nami żywiołami

Akcja dramatu rozgrywa się współcześnie w niewielkim, prowincjonalnym miasteczku. Głównymi bohaterami są troje przyjaciół - Stasia, Anka i Tadeusz. Każde z nich zmaga się z własnymi problemami i rozterkami. Stasia to rozwódka z dorosłym synem, zmagająca się z samotnością i poszukująca sensu dalszego życia. Anka, choć piękna i pełna uroku, nie może znaleźć prawdziwej miłości. Z kolei Tadeusz przeżywa załamanie twórcze, porzucając dotychczasową pracę architekta.

Przez cały dramat przewija się motyw nieuchronności upływającego czasu i zbliżającej się śmierci. Bohaterowie snują refleksje na temat własnego życia, przemijania i kruchości ludzkiej egzystencji. Stasia, Anka i Tadeusz spotykają się regularnie, dzieląc radościami i smutkami. Jednocześnie każde z nich nosi w sobie tajemnicę, która rzuca cień na ich relacje.

Spotkania bohaterów i ich rozmowy

Kluczowym elementem dramatu są spotkania trojga przyjaciół, podczas których prowadzą swoiste dialogi-monologi. Rozmawiając, bohaterowie snują refleksje na tematy egzystencjalne, dzielą się spostrzeżeniami na temat otaczającej ich rzeczywistości. Ich rozmowy nabierają niezwykłej głębi, dotykają fundamentalnych kwestii ludzkiego życia.

Samotność i poszukiwanie bliskości

Choć łączy ich przyjaźń, każde z bohaterów dramatu przeżywa osobisty dramat samotności i braku bliskiej osoby. Poszukują zrozumienia i akceptacji, lecz w głębi duszy pozostają niezrozumiani. Ich rozmowy to próba znalezienia pocieszenia i oparcia w drugim człowieku.

Symbolika tytułu

Tytuł dramatu "Między nami żywiołami" nabiera symbolicznego znaczenia. "Żywiołami" są tu uczucia i emocje, które burzą w wnętrzach bohaterów, ale także nieubłagany upływ czasu. "Między nami" to przestrzeń, w której próbują się odnaleźć i zrozumieć, lecz która paradoksalnie ich dzieli i oddala od siebie.

Postacie dramatu i ich relacje

Stasia

Stasia to rozwódka w średnim wieku z dorosłym synem Andrzejem. Jej mąż odszedł do innej kobiety, zostawiając ją samą. Stasia czuje się osamotniona i niepotrzebna. Rozpaczliwie poszukuje celu i sensu życia. Jest melancholijną postacią, która lubi przesiadywać na cmentarzu i rozmawiać z nieżyjącymi.

Anka

Anka to niezwykle atrakcyjna i urocza kobieta. Kocha swoje ciało i seksualność, uwielbia być podziwiana i pożądana. Jednak ten wizerunek kryje wewnętrzną pustkę i brak spełnienia. Anka pragnie znaleźć prawdziwą miłość i założyć rodzinę. Jest rozczarowana licznymi, przelotnymi romansami.

Tadeusz

Tadeusz to architekt przeżywający artystyczny i życiowy kryzys. Rezygnuje z pracy zawodowej, by poświęcić się malarstwu. Jest wrażliwym melancholikiem, który lubi spacerować po mieście i obserwować ludzi. Rozważa wyjazd do Paryża w poszukiwaniu inspiracji.

Relacje między bohaterami

Cała trójka bohaterów łączy wieloletnia przyjaźń i głęboka więź emocjonalna. Jednak każde w sobie nosi jakąś tajemnicę czy niepewność, której nie potrafi wyjawić przyjaciołom. Dzieląc radości i smutki, w głębi pozostają samotni. Ich spotkania to próba znalezienia zrozumienia i wsparcia.

Problematyka utworu

Motyw przemijania i śmierci

Kluczowym motywem dramatu jest przemijanie i nieuchronność zbliżającej się śmierci. Bohaterowie zadają sobie pytania o sens życia w obliczu jego kresu, o to, co zostanie po nich. Częste wątki umierania i pogrzebów podkreślają kruchość ludzkiej egzystencji.

Poszukiwanie sensu życia

Ważną problematyką dramatu jest poszukiwanie celu i sensu życia. Każde z bohaterów na swój sposób zadaje sobie to fundamentalne pytanie. Stasia, Anka i Tadeusz pragną odnaleźć swoje miejsce w świecie i nadać głębszy sens swojemu istnieniu.

Kondycja współczesnego człowieka

Poprzez losy trójki bohaterów dramat ukazuje problemy i rozterki współczesnego człowieka. Poczucie osamotnienia, brak celu, kryzys wartości - z tym zmaga się wielu ludzi żyjących w drugiej połowie XX wieku. Dylematy bohaterów są uniwersalne i ponadczasowe.

Język i styl dramatu

Liryzm i poetyckość

Język dramatu cechuje się dużym ładunkiem liryzmu i poetyckich obrazu. Autor posługuje się pięknymi metaforami, nadając wypowiedziom bohaterów niezwykłą głębię. Ich dialogi momentami zdają się bardziej wierszem niż zwyczajną rozmową.

Symbolika i metaforyka

Tekst dramatu nasycony jest symbolicznymi metaforami, które dodatkowo wzbogacają jego wymowę. Przykładem jest wielokrotnie przewijający się motyw deszczu, który staje się symbolem smutku i melancholii ogarniającej bohaterów.

Rytmika i brzmienie tekstu

Ważnym elementem dramatu jest precyzyjnie skomponowana rytmika tekstu. Autor dba o brzmienie słów, rymy, aliteracje. Dzięki temu język dramatu nabiera walorów poetyckich i muzycznych.

Odbiór i recenzje dramatu

Entuzjastyczny odbiór

"Między nami żywiołami" od momentu premiery wzbudzał entuzjazm krytyków i widzów. Doceniano odważną tematykę, nowatorski język i formę dramatu. Chwalono głębię psychologicznego portretu bohaterów.

Nagrody i wyróżnienia

Dramat zdobył wiele prestiżowych nagród teatralnych, m.in. Grand Prix na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (1975). Andrzejowi Bartowi przyznano Paszport "Polityki" (1974) oraz Nagrodę im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego (1979).

Popularność spektakli teatralnych

Sztuka od debiutu należy do najchętniej wystawianych dramatów we współczesnym polskim teatrze. Cieszy się niesłabnącą popularnością wśród widzów, którzy doceniają ponadczasowość i uniwersalność jej przesłania.

Aktualność i uniwersalność tematyki

Refleksja nad kondycją człowieka

Dramat porusza kwestie ponadczasowe - samotność, poszukiwanie sensu życia, lęk przed śmiercią. Dlatego wciąż znajduje żywy oddźwięk wśród współczesnych widzów, skłaniając do refleksji nad ludzką egzystencją.

Aktualność problemów

Problemy ukazane w dramacie - alienacja, kryzys wartości, trudności w nawiązywaniu głębszych relacji - są wciąż aktualne dla człowieka ponowoczesnego. Dlatego historia Stasi, Anki i Tadeusza wzrusza kolejne pokolenia.

Wpływ na polską dramaturgię

"Między nami żywiołami" odegrał istotną rolę w ewolucji powojennego dramatu. Nowatorstwo i odważna tematyka sztuki miały wpływ na późniejszych twórców. Utwór Barta pozostaje jednym z najwybitniejszych osiągnięć polskiej dramaturgii XX wieku.

Podsumowanie

Dramat "Między nami żywiołami" to poruszający obraz ludzkiej samotności i poszukiwania sensu istnienia. Poprzez losy trojga bohaterów - Stasi, Anki i Tadeusza - autor dotyka fundamentalnych dylematów egzystencjalnych, które pozostają ponadczasowe. Nowatorski język i forma dramatu zapewniły mu trwałe miejsce w kanonie współczesnej polskiej dramaturgii. Niesłabnąca popularność tej sztuki, wystawianej do dziś na wielu scenach, dowodzi uniwersalności poruszanej w niej tematyki. "Między nami żywiołami" to bez wątpienia jedno z najwybitniejszych osiągnięć teatru drugiej połowy XX wieku.

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy powstał dramat "Między nami żywiołami"?

Dramat został napisany przez Andrzeja Barta w 1974 roku. Jego premiera odbyła się w tym samym roku w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Jaka jest główna tematyka utworu?

Kluczową problematyką dramatu jest samotność współczesnego człowieka, poszukiwanie sensu życia w obliczu nieuchronnej śmierci oraz przemijanie.

Kim są główni bohaterowie?

Głównymi bohaterami są trzy osoby - Stasia, Anka i Tadeusz. Łączy ich wieloletnia przyjaźń i samotność.

Jakie nagrody zdobył dramat?

"Między nami żywiołami" zdobył wiele nagród teatralnych, m.in. Grand Prix na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych oraz Nagrodę Tadeusza Boya-Żeleńskiego dla Andrzeja Barta.

Dlaczego dramat nadal cieszy się popularnością?

Dzięki poruszaniu ponadczasowych tematów istotnych dla kondycji człowieka sztuka wciąż znajduje oddźwięk wśród współczesnej widowni.

shareUdostępnij
author
Olaf Czerwiński

Cześć, witajcie w moim świecie! Jako zapalony sportowiec, eksplorator wnętrz i kinomaniak, łączę pasję do ekranowych opowieści z marketingową wizją. Odkrywajmy razem piłkarskie emocje, design w mieszkaniach oraz tajniki serialowych światów.

Oceń artykuł
star-outline
star-outline
star-outline
star-outline
star-outline
Ocena: 0 Liczba głosów: 0