Recenzja dramatu Między nami żywiołami - łza się w oku kręci

Recenzja dramatu Między nami żywiołami - łza się w oku kręci
Autor Olaf Czerwiński
Olaf Czerwiński14.09.2023 | 7 min.

Dramat "Między nami żywiołami" autorstwa Andrzeja Barta to poruszający obraz ludzkich losów, pragnień i dylematów. Premiera sztuki w 1974 roku wywołała burzliwą dyskusję na temat sensu życia i nieuchronności przemijania. I choć od debiutu minęło już prawie pół wieku, utwór ten wciąż intryguje i wzrusza kolejne pokolenia widzów.

Fabuła dramatu Między nami żywiołami

Akcja dramatu rozgrywa się współcześnie w niewielkim, prowincjonalnym miasteczku. Głównymi bohaterami są troje przyjaciół - Stasia, Anka i Tadeusz. Każde z nich zmaga się z własnymi problemami i rozterkami. Stasia to rozwódka z dorosłym synem, zmagająca się z samotnością i poszukująca sensu dalszego życia. Anka, choć piękna i pełna uroku, nie może znaleźć prawdziwej miłości. Z kolei Tadeusz przeżywa załamanie twórcze, porzucając dotychczasową pracę architekta.

Przez cały dramat przewija się motyw nieuchronności upływającego czasu i zbliżającej się śmierci. Bohaterowie snują refleksje na temat własnego życia, przemijania i kruchości ludzkiej egzystencji. Stasia, Anka i Tadeusz spotykają się regularnie, dzieląc radościami i smutkami. Jednocześnie każde z nich nosi w sobie tajemnicę, która rzuca cień na ich relacje.

Spotkania bohaterów i ich rozmowy

Kluczowym elementem dramatu są spotkania trojga przyjaciół, podczas których prowadzą swoiste dialogi-monologi. Rozmawiając, bohaterowie snują refleksje na tematy egzystencjalne, dzielą się spostrzeżeniami na temat otaczającej ich rzeczywistości. Ich rozmowy nabierają niezwykłej głębi, dotykają fundamentalnych kwestii ludzkiego życia.

Samotność i poszukiwanie bliskości

Choć łączy ich przyjaźń, każde z bohaterów dramatu przeżywa osobisty dramat samotności i braku bliskiej osoby. Poszukują zrozumienia i akceptacji, lecz w głębi duszy pozostają niezrozumiani. Ich rozmowy to próba znalezienia pocieszenia i oparcia w drugim człowieku.

Symbolika tytułu

Tytuł dramatu "Między nami żywiołami" nabiera symbolicznego znaczenia. "Żywiołami" są tu uczucia i emocje, które burzą w wnętrzach bohaterów, ale także nieubłagany upływ czasu. "Między nami" to przestrzeń, w której próbują się odnaleźć i zrozumieć, lecz która paradoksalnie ich dzieli i oddala od siebie.

Postacie dramatu i ich relacje

Stasia

Stasia to rozwódka w średnim wieku z dorosłym synem Andrzejem. Jej mąż odszedł do innej kobiety, zostawiając ją samą. Stasia czuje się osamotniona i niepotrzebna. Rozpaczliwie poszukuje celu i sensu życia. Jest melancholijną postacią, która lubi przesiadywać na cmentarzu i rozmawiać z nieżyjącymi.

Anka

Anka to niezwykle atrakcyjna i urocza kobieta. Kocha swoje ciało i seksualność, uwielbia być podziwiana i pożądana. Jednak ten wizerunek kryje wewnętrzną pustkę i brak spełnienia. Anka pragnie znaleźć prawdziwą miłość i założyć rodzinę. Jest rozczarowana licznymi, przelotnymi romansami.

Tadeusz

Tadeusz to architekt przeżywający artystyczny i życiowy kryzys. Rezygnuje z pracy zawodowej, by poświęcić się malarstwu. Jest wrażliwym melancholikiem, który lubi spacerować po mieście i obserwować ludzi. Rozważa wyjazd do Paryża w poszukiwaniu inspiracji.

Relacje między bohaterami

Cała trójka bohaterów łączy wieloletnia przyjaźń i głęboka więź emocjonalna. Jednak każde w sobie nosi jakąś tajemnicę czy niepewność, której nie potrafi wyjawić przyjaciołom. Dzieląc radości i smutki, w głębi pozostają samotni. Ich spotkania to próba znalezienia zrozumienia i wsparcia.

Problematyka utworu

Motyw przemijania i śmierci

Kluczowym motywem dramatu jest przemijanie i nieuchronność zbliżającej się śmierci. Bohaterowie zadają sobie pytania o sens życia w obliczu jego kresu, o to, co zostanie po nich. Częste wątki umierania i pogrzebów podkreślają kruchość ludzkiej egzystencji.

Poszukiwanie sensu życia

Ważną problematyką dramatu jest poszukiwanie celu i sensu życia. Każde z bohaterów na swój sposób zadaje sobie to fundamentalne pytanie. Stasia, Anka i Tadeusz pragną odnaleźć swoje miejsce w świecie i nadać głębszy sens swojemu istnieniu.

Kondycja współczesnego człowieka

Poprzez losy trójki bohaterów dramat ukazuje problemy i rozterki współczesnego człowieka. Poczucie osamotnienia, brak celu, kryzys wartości - z tym zmaga się wielu ludzi żyjących w drugiej połowie XX wieku. Dylematy bohaterów są uniwersalne i ponadczasowe.

Język i styl dramatu

Recenzja dramatu Między nami żywiołami - łza się w oku kręci

Liryzm i poetyckość

Język dramatu cechuje się dużym ładunkiem liryzmu i poetyckich obrazu. Autor posługuje się pięknymi metaforami, nadając wypowiedziom bohaterów niezwykłą głębię. Ich dialogi momentami zdają się bardziej wierszem niż zwyczajną rozmową.

Symbolika i metaforyka

Tekst dramatu nasycony jest symbolicznymi metaforami, które dodatkowo wzbogacają jego wymowę. Przykładem jest wielokrotnie przewijający się motyw deszczu, który staje się symbolem smutku i melancholii ogarniającej bohaterów.

Rytmika i brzmienie tekstu

Ważnym elementem dramatu jest precyzyjnie skomponowana rytmika tekstu. Autor dba o brzmienie słów, rymy, aliteracje. Dzięki temu język dramatu nabiera walorów poetyckich i muzycznych.

Odbiór i recenzje dramatu

Entuzjastyczny odbiór

"Między nami żywiołami" od momentu premiery wzbudzał entuzjazm krytyków i widzów. Doceniano odważną tematykę, nowatorski język i formę dramatu. Chwalono głębię psychologicznego portretu bohaterów.

Nagrody i wyróżnienia

Dramat zdobył wiele prestiżowych nagród teatralnych, m.in. Grand Prix na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (1975). Andrzejowi Bartowi przyznano Paszport "Polityki" (1974) oraz Nagrodę im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego (1979).

Popularność spektakli teatralnych

Sztuka od debiutu należy do najchętniej wystawianych dramatów we współczesnym polskim teatrze. Cieszy się niesłabnącą popularnością wśród widzów, którzy doceniają ponadczasowość i uniwersalność jej przesłania.

Aktualność i uniwersalność tematyki

Refleksja nad kondycją człowieka

Dramat porusza kwestie ponadczasowe - samotność, poszukiwanie sensu życia, lęk przed śmiercią. Dlatego wciąż znajduje żywy oddźwięk wśród współczesnych widzów, skłaniając do refleksji nad ludzką egzystencją.

Aktualność problemów

Problemy ukazane w dramacie - alienacja, kryzys wartości, trudności w nawiązywaniu głębszych relacji - są wciąż aktualne dla człowieka ponowoczesnego. Dlatego historia Stasi, Anki i Tadeusza wzrusza kolejne pokolenia.

Wpływ na polską dramaturgię

"Między nami żywiołami" odegrał istotną rolę w ewolucji powojennego dramatu. Nowatorstwo i odważna tematyka sztuki miały wpływ na późniejszych twórców. Utwór Barta pozostaje jednym z najwybitniejszych osiągnięć polskiej dramaturgii XX wieku.

Podsumowanie

Dramat "Między nami żywiołami" to poruszający obraz ludzkiej samotności i poszukiwania sensu istnienia. Poprzez losy trojga bohaterów - Stasi, Anki i Tadeusza - autor dotyka fundamentalnych dylematów egzystencjalnych, które pozostają ponadczasowe. Nowatorski język i forma dramatu zapewniły mu trwałe miejsce w kanonie współczesnej polskiej dramaturgii. Niesłabnąca popularność tej sztuki, wystawianej do dziś na wielu scenach, dowodzi uniwersalności poruszanej w niej tematyki. "Między nami żywiołami" to bez wątpienia jedno z najwybitniejszych osiągnięć teatru drugiej połowy XX wieku.

Najczęściej zadawane pytania

Dramat został napisany przez Andrzeja Barta w 1974 roku. Jego premiera odbyła się w tym samym roku w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Kluczową problematyką dramatu jest samotność współczesnego człowieka, poszukiwanie sensu życia w obliczu nieuchronnej śmierci oraz przemijanie.

Głównymi bohaterami są trzy osoby - Stasia, Anka i Tadeusz. Łączy ich wieloletnia przyjaźń i samotność.

"Między nami żywiołami" zdobył wiele nagród teatralnych, m.in. Grand Prix na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych oraz Nagrodę Tadeusza Boya-Żeleńskiego dla Andrzeja Barta.

Dzięki poruszaniu ponadczasowych tematów istotnych dla kondycji człowieka sztuka wciąż znajduje oddźwięk wśród współczesnej widowni.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak ochronić swoje oczy przed promieniowaniem UV?
  2. Kołki rozporowe: rodzaje, zastosowanie i montaż - krok po kroku
  3. Jak stworzyć i pielęgnować łąkę kwietną w ogrodzie: krok po kroku
  4. Filmy o superbohaterach - jak je kręcić?
  5. Najlepsze ekranizacje książek
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Olaf Czerwiński
Olaf Czerwiński

Cześć, witajcie w moim świecie! Jako zapalony sportowiec, eksplorator wnętrz i kinomaniak, łączę pasję do ekranowych opowieści z marketingową wizją. Odkrywajmy razem piłkarskie emocje, design w mieszkaniach oraz tajniki serialowych światów.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

FilmyReality – recenzja włoskiego serialu sci-fi

Reality – wciągający włoski serial sci-fi o programiście, który stworzył system pozwalający użytkownikom całkowicie zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości. Kiedy granica między prawdą a iluzją zaczyna się zacierać, bohaterowie muszą stawić czoła niebezpiecznej technologii.