Rysunkowe hity animacji - najlepsze filmy

Rysunkowe hity animacji - najlepsze filmy
Autor Franciszek Makowski
Franciszek Makowski07.09.2023 | 9 min.

Animacje towarzyszą nam od najmłodszych lat. Te rysunkowe historie potrafią rozbawić i wzruszyć, a także przekazać ważne lekcje. W ciągu dziesięcioleci powstało wiele wybitnych filmów animowanych, które na zawsze zapisały się w historii kina. Oto przegląd największych hitów tego gatunku.

Klasyczne animacje Disneya

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków

Ten film z 1937 roku zapoczątkował erę pełnometrażowych animacji Disneya. Opowiada historię pięknej królewny Śnieżki, która zazdrości jej macocha, zła królowa. Ta każe myśliwemu zabić pasierbicę, jednak on oszczędza jej życie. Śnieżka ukrywa się w lesie w domku siedmiu krasnoludków. Gdy królowa dowiaduje się, że Śnieżka żyje, postanawia się jej pozbyć. Podając się za staruszkę, truje jabłkiem naiwną dziewczynę. Na szczęście pocałunek prawdziwej miłości budzi Śnieżkę z uśpienia.

Pinokio

Kolejna animacja Disneya z 1940 roku opowiada historię drewnianej kukiełki, która pragnie stać się prawdziwym chłopcem. Pinokio wyrusza do szkoły, lecz daje się zwieść Lisowi i Kotowi, którzy każą mu iść do wesołego miasteczka. Tam Pinokio popada w tarapaty, a po połknięciu go przez wieloryba, trafia do brzucha potwora. Na szczęście udaje mu się uciec i wrócić do Dżepetta, który z radością stwierdza, że Pinokio stał się prawdziwym chłopcem, gdyż udowodnił, że potrafi być odważny, uczciwy i bezinteresowny.

101 dalmatyńczyków

Disney ponownie sięgnął do natury, tworząc w 1961 roku tę uroczą historię o psykach. 101 dalmatyńczyków to potomstwo Pongo i Perdy. Gdy ich właściciele biorą ślub, psy również się zaprzyjaźniają. Niestety, zła Cruella De Mon pragnie zdobyć szczenięta, by z ich futerek uszyć sobie płaszcz. Porywa więc małe dalmatyńczyki, jednak rodzice oraz inne zwierzęta ruszają im na pomoc. Udaje im się pokrzyżować złe plany Cruelli i uratować wszystkie szczeniaczki.

Najpopularniejsze animacje Pixara

Toy Story

Ten film animowany z 1995 roku rozpoczął erę Pixara. Opowiada o przygodach zabawki, kowboja Chudego oraz kosmity Buzza Astralu. Obie zabawki należą do chłopca Andy'ego, który z okazji swoich urodzin dostaje nowego Buzza. Zazdrosny Chudy obmyśla intrygę, by pozbyć się rywala. Jednak gdy obie zabawki zostają porzucone, łączą siły, by wrócić do Andy'ego. Przeżywają wiele przygód i uświadamiają sobie, że przyjaźń jest ważniejsza od rywalizacji.

WALL-E

Animacja z 2008 roku przedstawia świat w odległej przyszłości. Ziemia stała się niezwykle zanieczyszczona, więc ludzie ewakuowali się w kosmos. Został tam tylko robot WALL-E, który sprząta śmieci. Pewnego dnia na Ziemię przybywa robot EVE, która szuka oznak życia. WALL-E zakochuje się w niej i postanawia jej pomóc. Razem odkrywają małą roślinkę, która daje nadzieję, że Ziemia znów stanie się zdatna do życia. Ich przygoda pokazuje, że miłość i determinacja mogą dokonać cudu.

Up

W tej wzruszającej animacji z 2009 roku poznajemy Carla, starszego pana, który wreszcie decyduje się spełnić marzenie swojego życia - wyruszyć balonem do Ameryki Południowej. Niestety, przez przypadek zabiera ze sobą małego skauta Russella. Panowie przeżywają wspaniałą przygodę, podczas której Carl uświadamia sobie, że nigdy nie jest za późno na spełnianie marzeń i nawiązywanie przyjaźni. Film pokazuje, że bez względu na wiek można odnaleźć szczęście.

Animowane filmy dla dzieci

Shrek

Ogromną popularnością wśród najmłodszych widzów cieszy się zielony ogr Shrek z animacji z 2001 roku. Prowadzi on spokojne życie na bagnach, dopóki jego odludzie nie zaczynają najeżdżać baśniowe postaci. Shrek wyrusza więc do władcy Duloc, by odzyskać swoją prywatność. W drodze towarzyszy mu gadatliwy Osioł. Razem ratują księżniczkę Fionę, która skrywa pewną tajemnicę. Film pokazuje, że nie należy oceniać książki po okładce i że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.

Madagaskar

W tej animacji z 2005 roku głównymi bohaterami są zwierzęta z nowojorskiego zoo - lew Alex, zebra Marty, żyrafa Melman i hipopotamiczka Gloria. Marzą oni o życiu na wolności, więc ucieka z zoo i trafiają na Madagaskar. Tam próbują przetrwać w dziczy i odnaleźć drogę do domu. Każde z nich musi stawić czoła wyzwaniom oraz odkryć swoją prawdziwą naturę. Film uczy, że choć marzenia są ważne, to jednak przyjaciele są najcenniejsi.

Jak wytresować smoka

Animacja z 2010 roku przenosi widzów do świata wikingów i smoków. Chuderlak Czkawka nie pasuje do wojowniczego plemienia, lecz pragnie się wykazać. Gdy zestrzeli smoka o imieniu Szczerbatek, postanawia go oswoić, zamiast zabić. Okazuje się, że smoki mogą stać się przyjaciółmi wikingów. Czkawka udowadnia, że najważniejsze jest podążanie za głosem serca i poznawanie prawdziwej natury rzeczy, zamiast bezmyślnie poddawać się stereotypom.

Anime dla młodzieży i dorosłych

Spirited Away

Jedno z najpopularniejszych japońskich anime, które powstało w 2001 roku. Opowiada ono o 10-letniej dziewczynce Chihiro, która wraz z rodzicami trafia do tajemniczego świata duchów. Rodzice zostają zaczarowani w świnie, a Chihiro musi podjąć pracę w magicznych łaźniach, by uratować siebie i bliskich. Poznaje różne postaci, a jej determinacja i odwaga zostają wystawione na próbę. Film pokazuje dojrzewanie bohaterki i zmaganie się z wyzwaniami losu.

Ghost in the Shell

Ten film anime z 1995 roku łączy w sobie elementy science fiction i akcji. Przedstawia futurystyczny świat, w którym ludzie posiadają zaawansowane cybernetyczne implanty. Major Motoko Kusanagi jest przywódcą elitarnej jednostki antyterrorystycznej. Gdy ona i jej partner zostają wplątani w spisek z udziałem tajemniczego hakera, Motoko zaczyna kwestionować własną tożsamość. Produkcja porusza filozoficzne pytania dotyczące natury człowieczeństwa i świadomości w erze technologii.

Akira

Kultowy już film anime z 1988 roku, który rozgrywa się w postapokaliptycznym, cyberpunkowym mieście Neo-Tokio w 2019 roku. Opowiada historię gangu motocyklowego, który wplątuje się w rządowy projekt dotyczący ludzi obdarzonych nadludzkimi mocami. Jednym z nich jest tytułowy Akira, którego niebezpieczne zdolności budzą się do życia. Film łączy w sobie dynamiczną akcję z filozoficznymi motywami wszechmocy technologii i skażenia ludzkiej natury.

Polskie animacje

Reksio

Ten uroczy pies to bohater serialu animowanego dla dzieci, który powstał w Polsce w 1967 roku. Reksiu razem ze swoimi przyjaciółmi - kotem Filemonem i chłopcem Bolkiem - przeżywa rozmaite przygody i pomaga innym w potrzebie. Jest odważny, pomysłowy i zawsze stara się znaleźć dobre wyjście z każdej sytuacji. Jego historie zawierają ponadczasowe lekcje dotyczące przyjaźni, uczciwości i altruizmu. Reksio pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich postaci animowanych.

Bolek i Lolek

Ten niezwykle popularny duet animowany powstał w 1963 roku. Są to dwaj chłopcy - blondwłosy Bolek i ciemnowłosy Lolek, którzy przeżywają wspaniałe przygody. Spotykają dinozaury, podróżują po świecie, budują maszyny i pokonują przestępców. Zawsze też wplątują się w zabawne tarapaty. Dzięki swojej mądrości, odwadze i przyjaźni zawsze dobrze kończą swoje eskapady. Te niezwykle optymistyczne historie uczą dzieci życiowych lekcji.

Film bajkowy o wędrującym cyrku

To magiczna animacja z 1973 roku, która opowiada o cyrku Rumburaka. Pewnego dnia trafia on do Krainy Niezapominajek, gdzie króluje zła czarownica Pampuria. Zakazuje ona mieszkańcom śmiechu i zabawy. Jednak cyrkowcy postanawiają się jej przeciwstawić i przywrócić radość nieszczęśliwym istotom. Film ma niezwykle barwną i bajkową stylistykę oraz piękną muzykę. Porusza uniwersalne tematy walki dobra ze złem oraz siły sztuki i wyobraźni.

Najlepsze animacje 3D

Gdzie jest Nemo?

W tej animacji z 2003 roku głównym bohaterem jest mała rybka Nemo, która zostaje złapana przez nurka i trafia do akwarium. Jej ojciec Marlin wyrusza jej na ratunek. Poznaje po drodze niezrównoważoną rybkę Dori, która towarzyszy mu w tej misji. Razem muszą stawić czoła rekinom, meduzom i innym morskim stworzeniom. Film pokazuje niezwykły podwodny świat i uczą przesłanie o sile rodzicielskiej miłości.

Epoka lodowcowa

Kolejny wielki hit animacji 3D z 2002 roku. Opowiada on o przygodach leniwego mamuta Manfreda, tygrysa Diego i leniwca Sida, którzy łączą siły, by wrócić zagubionego ludzkiego niemowlę do jego plemienia. Pokonują po drodze wielką powódź i stado groź

Podsumowanie

Animacje od wielu dekad cieszą się niesłabnącą popularnością wśród widzów w każdym wieku. Począwszy od klasycznych Disneyów, poprzez filmy Pixara, anime, polskie produkcje, aż po współczesne hity animacji 3D - na przestrzeni dziesięcioleci powstało mnóstwo wybitnych filmów animowanych, które na trwale wpisały się do kanonu kina. Poruszają uniwersalne tematy, bawią, wzruszają i uczą ważnych życiowych prawd. Za sprawą niezwykłych bohaterów, barwnej animacji i fantastycznych historii, pozwalają widzom, niezależnie od wieku, choć na chwilę przenieść się do magicznych światów i razem z postaciami przeżyć wspaniałą przygodę.

Najczęściej zadawane pytania

Pierwszą pełnometrażową animacją wytwórni Disney był film "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków" z 1937 roku.

Do najsłynniejszych animacji Pixara należą m.in. Toy Story, WALL-E, Up, Ratatuj, Iniemamocni, Auta.

Dorośli widzowie powinni zwrócić uwagę na takie anime jak Ghost in the Shell, Akira, Spirited Away czy Grave of the Fireflies.

Do klasyki polskiej animacji należą Reksio, Bolek i Lolek, Film bajkowy o wędrującym cyrku, czy Baltazar Gąbka.

Do hitów animacji 3D należą m.in. Gdzie jest Nemo?, Epoka lodowcowa, Shrek, Kraina lodu czy rodzina Iniemamocnych.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak ochronić swoje oczy przed promieniowaniem UV?
  2. Jak powstawał kultowy film "Pulp Fiction"?
  3. Komedie pomyłek - najzabawniejsze sceny
  4. Recenzja komedii romantycznej Powoli - na fali pozytywnych emocji
  5. Filmy o wikingach - historia i mit
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Franciszek Makowski
Franciszek Makowski

Zakochany w kinie i serialach. Na tym blogu znajdziesz recenzje, zapowiedzi i analizy. Rozrywka to moje życie, a każdy film to nowa przygoda. Zapraszam do wspólnej podróży po ekranowych światach!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

FilmyReality – recenzja włoskiego serialu sci-fi

Reality – wciągający włoski serial sci-fi o programiście, który stworzył system pozwalający użytkownikom całkowicie zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości. Kiedy granica między prawdą a iluzją zaczyna się zacierać, bohaterowie muszą stawić czoła niebezpiecznej technologii.