TOP 10 najlepszych scen pościgów samochodowych

TOP 10 najlepszych scen pościgów samochodowych
Autor Franciszek Makowski
Franciszek Makowski27.08.2023 | 7 min.

Pościgi samochodowe od zawsze stanowiły jeden z najbardziej widowiskowych i emocjonujących elementów filmów akcyjnych. Dostarczają one widzom ogromnych dawek adrenaliny i trzymają w napięciu od pierwszej do ostatniej sekundy. W historii kina powstało wiele zapadających w pamięć scen ucieczek i pościgów samochodowych, które na stałe wpisały się do kanonu gatunku. Od klasycznych już pościgów z filmów sprzed dekad, przez współczesne, pełne efektów specjalnych sekwencje, po niezwykle kreatywne i niestandardowe ujęcia. Przypomnijmy sobie niektóre z najlepszych tego typu scen.

Najlepsze pościgi z filmów akcji

Filmy akcji od zawsze stawiały na dynamiczne sceny pościgów, aby zapewnić widzom maksimum wrażeń. W tej kategorii znajdziemy zarówno klasyczne już pościgi, jak i te korzystające z najnowszych zdobyczy techniki. Choć różnią się realizacją, łączy je perfekcyjne wyreżyserowanie i montaż, które sprawiają, że wstrzymujemy oddech do samego końca.

Pościg z filmu "Bullitt" (1968)

Ten pościg samochodowy na ulicach San Francisco zapisze się na zawsze w historii kina. Steve McQueen pędzący z zawrotną prędkością zielonym Mustangiem GT 390 ściga czarny Dodge Charger. Pościg trwa prawie 10 minut i cechuje się niezwykłym realizmem jak na tamte czasy. Brak muzyki w tle potęguje napięcie.

Pościg z filmu "Francuski łącznik" (1971)

Gene Hackman w roli detektywa Popeye Doyle'a ściga porywaczy na ulicach Nowego Jorku. Dynamiczna jazda i zderzenia aut sprawiają, że scena wciąż robi wrażenie. Pościg kończy się rozbiciem mercedesa pod metro.

Pościg z filmu "Mad Max 2" (1981)

W tym kultowym filmie postapokaliptycznym pościg odbywa się w równie kultowych już pojazdach. Walka między Maxem w Interceptorze, a bandytami w ciężarówce o cysternie z benzyną to istna jazda bez trzymanki.

Klasyczne pościgi samochodowe w filmach

Klasyka kina akcji obfituje w porywające pościgi samochodowe, które na zawsze wryły się w pamięć widzów. Choć minęły dekady od ich powstania, wciąż robią niesamowite wrażenie i stanowią wzór do naśladowania dla współczesnych twórców.

Pościg z filmu "Bullitt" (1968)

Jak już wspomniano wyżej, pościg z "Bullitta" to prawdziwy kamień milowy w historii kina i gatunku. Dynamiczna, pozbawiona muzyki sekwencja trzyma w napięciu do ostatniej sekundy.

Pościg z filmu "Francuski łącznik" (1971)

Gene Hackman pędzący ulicami Nowego Jorku za porywaczami to już scena legendarna. Mistrzowskie operowanie kamerą i cięcia stanowią wręcz szkołę pościgów samochodowych.

Pościg z filmu "Mad Max 2" (1981)

Walka o cysternę z benzyną w postapokaliptycznej Australii to pościg niczym z najdzikszego snu. Max w Interceptorze kontra bandyci to emocje gwarantowane.

Współczesne, widowiskowe pościgi samochodowe

Współczesne filmy akcji chętnie sięgają po efekty specjalne, aby zapewnić widzom jeszcze większe emocje. Dzięki CGI powstają pościgi niemożliwe do wyreżyserowania kilkadziesiąt lat temu. Choć brakuje im analogowego uroku klasyków, rekompensują to rozmachem.

Pościg z filmu "Matrix Reloaded" (2003)

Ucieczka przed agentami w tunelach miasta Zion to istny taniec samochodów, motocykli i ciężarówek w zwolnionym tempie. Mnóstwo wrażeń i efektów specjalnych.

Pościg z filmu "Szybcy i wściekli 5" (2011)

Vin Diesel i Paul Walker uciekają czołgiem przez Rio de Janeiro niszcząc wszystko na swej drodze. Moc wrażeń i akcji gwarantowana.

Pościg z filmu "Skyfall" (2012)

James Bond ucieka przez Stambuł przed wrogami demolując przy okazji spory kawałek miasta. Efekty specjalne biją rekordy.

Najlepsze pościgi motocyklowe

TOP 10 najlepszych scen pościgów samochodowych

Motocykle z racji swej zwrotności i szybkości świetnie nadają się do dynamicznych pościgów. Dostarczają jeszcze więcej emocji i wrażeń niż samochody. Oto kilka najlepszych przykładów pościgów z udziałem jednośladów.

Pościg z filmu "Mission: Impossible 2" (2000)

Tom Cruise na motocyklu Triumph Speed Triple ucieka przed wrogami po zboczach gór. Mnóstwo kaskaderskich popisów i zwrotów akcji.

Pościg z filmu "Matrix Reloaded" (2003)

Już wspominany pościg w tunelach Zion, tym razem z perspektywy motocyklistów. Zwroty akcji mogą zawrócić w głowie.

Pościg z filmu "Skyfall" (2012)

Bond na motorze ściga złoczyńców po dachach Stambułu. Zapierające dech efekty i akrobacje.

Najlepsze pościgi z udziałem ciężarówek

Ze względu na swój rozmiar i siłę, ciężarówki doskonale nadają się do widowiskowych i pełnych zniszczeń pościgów. Walka tych gigantów drogowych zawsze dostarcza widzom ogromnych emocji.

Pościg z filmu "Terminator 2" (1991)

Ucieczka przed T-1000 ciężarówką z napędem na cztery osie to istny rollercoaster. Mnóstwo akcji i adrenaliny.

Pościg z filmu "Mad Max: Na drodze gniewu" (2015)

Ściganie ciężarówki War Rig przez bandytów to scena niczym z najdzikszego snu. Walka tytanów na pustyni.

Pościg z filmu "Szybcy i wściekli 7" (2015)

Ucieczka przez góry z eskortą ciężarówek i czołgów to pościg jak z gry komputerowej. Masakra i demolka.

Najbardziej kreatywne pościgi samochodowe

Niektórzy reżyserzy poszukują zupełnie nowych pomysłów na realizację pościgów samochodowych. Sięgają po nieszablonowe rozwiązania, dzięki którym sceny, mimo braku realizmu, robią niesamowite wrażenie.

Pościg z filmu "007 Spectre" (2015)

Pościg Jamesa Bonda ulicami Rzymu w samochodzie bez dachu to scena niczym z komedii sensacyjnej. Dużo zabawnych momentów.

Pościg z filmu "John Wick 2" (2017)

John Wick ucieka przed wrogami nowojorskim metrem demolując wszystko dookoła. Całkiem nietypowa sceneria jak na pościg.

Pościg z filmu "Bad Boys for Life" (2020)

Will Smith i Martin Lawrence ścigają złoczyńców na specjalnie przystosowanych wózkach inwalidzkich. Dużo humoru i akcji.

Podsumowanie

Pościgi samochodowe od zawsze stanowiły integralną część filmów akcji, dostarczając widzom ogromnych dawek emocji. Przez dekady ewoluowały zarówno pod względem realizacji, jak i pomysłowości. Od prostych scen ścigania się samochodów w latach 60., poprzez wykorzystanie motocykli i ciężarówek, aż po zastosowanie efektów specjalnych i CGI. Niezależnie jednak od epoki i techniki, najlepsze pościgi łączy perfekcyjne wyreżyserowanie każdego ujęcia i cięcia. Dzięki temu wciąż potrafią zapewnić widzom niezapomniane wrażenia.

Najczęściej zadawane pytania

Za pierwszy kultowy pościg uznawany jest ten z filmu "Bullitt" z 1968 roku ze Stevem McQueenem w roli głównej. Przez wielu uważany jest za najlepszy w historii.

Współczesne pościgi bardzo chętnie wykorzystują nowinki techniczne jak CGI, green screen czy szkielety do motion capture. Pozwalają one na efekty niemożliwe do osiągnięcia kilkadziesiąt lat temu.

Do dynamicznych pościgów najlepiej nadają się szybkie i zwrotne pojazdy - przede wszystkim samochody sportowe oraz motocykle. Sporadycznie wykorzystuje się też ciężarówki.

Najpopularniejszymi lokacjami dla pościgów są ulice wielkich metropolii, autostrady, plac budowy, magazyny i tunele. Coraz częściej pościgi przenoszą się także do świata wirtualnego.

Kluczowe dla udanego pościgu są: dynamiczna jazda, dobre ujęcia i montaż, zwroty akcji i elementy niespodzianki oraz brak muzyki w tle, która budowałaby fałszywe napięcie.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak ochronić swoje oczy przed promieniowaniem UV?
  2. Kołki rozporowe: rodzaje, zastosowanie i montaż - krok po kroku
  3. Jak stworzyć i pielęgnować łąkę kwietną w ogrodzie: krok po kroku
  4. Filmy o superbohaterach - jak je kręcić?
  5. Najlepsze ekranizacje książek
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Franciszek Makowski
Franciszek Makowski

Zakochany w kinie i serialach. Na tym blogu znajdziesz recenzje, zapowiedzi i analizy. Rozrywka to moje życie, a każdy film to nowa przygoda. Zapraszam do wspólnej podróży po ekranowych światach!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

FilmyReality – recenzja włoskiego serialu sci-fi

Reality – wciągający włoski serial sci-fi o programiście, który stworzył system pozwalający użytkownikom całkowicie zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości. Kiedy granica między prawdą a iluzją zaczyna się zacierać, bohaterowie muszą stawić czoła niebezpiecznej technologii.